Gulnora Karimova qaysi qamoqxonada saqlanmoqda?
Shveysariyaning «Mangeat Attorneys at Law» advokatlik idorasi egasi va rahbari Greguar Manja va uning hamkasblari Fanni Margayras va Elis Parmente Gulnora Karimova bilan uchrashish uchun Toshkentga keldi. Bu haqda «Anhor.uz»ga tayanib, «Daryo» nashri xabar berdi.
Karimova 2015 yilning avgustida jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent viloyati sudi tomonidan bir qator jinoyatlarda aybdor deb topilgan. Jumladan, Karimova jinoiy guruh tuzishga aloqadorlik, o‘g‘irlik, pul undirish, davlat mablag‘larini o‘z ehtiyojlari uchun ishlatib yuborish, soliqlar to‘lashdan bosh tortish singari jinoyatlarda ayblangan va 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilingan.
Rasmiy bayonotda xabar qilinishicha, Karimovaga nisbatan yana bir jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Unga ko‘ra, Gulnora Karimova bojxona qonunchiligi, savdo-sotiq qoidalarini buzish, chet el valyutasini yashirincha saqlash, jinoiy yo‘l bilan topilgan daromadlarni qonuniylashtirish va hujjatlarni soxtalashtirishda ayblanmoqda. Mazkur ish bo‘yicha tergov hali yakunlanmagan.
Advokat Manja O‘zbekiston prezidenti bilan uchrashish niyati borligini bildirgan. Uning fikricha, Prezident Gulnora Karimovaning qamoqxonada saqlanish sharoitlarini o‘zgartira oladigan yagona shaxsdir. Manja hukumatga Prezident bilan uchrashishni so‘rab 2 marta murojaat qilganini aytgan.
Greguar Manja mijozi Gulnora Karimova bilan ikki marta — 2016-yil dekabri va 2018-yili aprelida uchrashgan.
Manja Karimovani noaniqlik qiynayotganini aytgan. Advokatning so‘zlariga qaraganda, apreldagi uchrashuvi davomida Karimovaning kayfiyati o‘zgaruvchan bo‘lib qolgani, shuningdek, uning toliqqani sezilgan. Gulnora Karimova qabul qilgan dorilari ta’sirida suhbat davomida diqqatini jamlay olmagan. «Biroq u jasoratga to‘la va o‘ziga qarshi qo‘yilayotgan ayblarni inkor qilmoqda», — deydi shveysariyalik advokat.
Manjaning so‘zlariga qaraganda, ayni paytda Karimova Toshkentdan 3 soatlik yo‘l uzoqligida joylashgan qamoqxonada saqlanmoqda. Advokatning fikricha, Gulnora Karimovaning qamoqxonada saqlanishi va unga nisbatan qo‘zg‘atilgan ishga bo‘lgan yondashuv Shavkat Mirziyoyev prezident bo‘lganidan keyin ijobiy tomonga o‘zgargan. Shunga qaramasdan, advokatning aytishicha, mijozining vaziyati «juda yomon»ligicha qolmoqda.
Huquqshunosning aytishicha, Shveysariyada 2012-yili Gulnora Karimova va yana 6 nafar o‘zbekistonlikka nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoiy ish juda murakkabdir. Uning fikricha, Karimovaning manfaatlarini e’tiborga olmay, konstruktiv yechim topishning iloji yo‘q.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi ma’lumotlariga qaraganda, Greguar Manja va uning hamkasblari Gulnora Karimova bilan uchrashishlari uchun hech qanday to‘siq yo‘q.

Стало известно где находится Гульнара Каримова
Владелец и руководитель швейцарской адвокатской конторы Mangeat Attorneys at Law, Грегуар Манжа и его коллеги Фанни Маргайрас и Элис Парментье прибыли в Ташкент для встречи с Гульнарой Каримовой.
Как сообщает «Anhor.uz», Каримова приговором Ташкентского областного суда по уголовным делам в августе 2015 года была признана виновной в ряде преступлений, в том числе в содействии организованной преступной группировке, хищениях, вымогательствах, растрате государственных средств и уклонении от уплаты налогов, и приговорена к пяти годам лишения свободы.
Как говорилось в официальном заявлении, против нее возбуждено другое дело, в рамках которого она обвиняется в завладении чужым имуществом, нарушении таможенного законодательства, правил торговли, сокрытии иностранной валюты, легализации доходов и фальсификации документов, следствие по которому ещё не завершено.
Адвокат Манжа рассчитывает на встречу с президентом Узбекистана, который является, по его мнению, единственным человеком, имеющим возможность серьезно изменить положение Гульнары Каримовой в тюрьме. Он отметил, что уже дважды обращался к властям с просьбой разрешить ему встретиться с главой государства.
Грегуар Манжа встречался со своей клиенткой дважды – в декабре 2016 года и апреле 2018 года.
Манжа рассказал, что Каримову «мучает неопределенность в ее деле». По его словам, во время встречи в апреле у Каримовой отмечались перепады настроения, усталость. Ей мешало сосредоточиться на беседе влияние лекарственных препаратов. «Но она полна мужества и отрицает выдвигаемые против нее обвинения», – сказал швейцарский адвокат.
Как сообщил Манжа, сейчас Каримова «содержится в тюрьме приблизительно в трех часах езды от Ташкента». По его информации, положение Гульнары Каримовой в заключении и отношение к ее делу в целом немного улучшились после прихода к власти президента Шавката Мирзиёева. Тем не менее, считает адвокат, ситуация его клиентки остается «очень плохой».
Юрист называет уголовное дело, возбужденное в 2012 году в Швейцарии в отношении Гульнары Каримовой и еще шести узбекистанцев, очень сложным. Он считает, что в нем невозможно найти конструктивное решение, игнорируя интересы Каримовой.
Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила, что никаких препятствий для встречи Грегуара Манжи и его коллег с Гульнарой Каримовой, старшей дочерью ныне покойного президента Узбекистана, нет.