«Humo Arena» majmuasidagi Navro‘z tantanalaridan fotoreportaj
Shu kunlarda mamlakatimizda Navro‘z umumxalq bayrami keng nishonlanmoqda. Toshkent shahridagi tantanali tadbir 21-mart kuni «Humo Arena» majmuasida bo‘lib o‘tdi.
Majmua atrofi bayramona bezatilgan. Navro‘zga xos an’analarimiz, xalq amaliy san’ati ko‘rgazmasi va dor o‘yinlari tashkil etilgan. So‘rilardagi dasturxonlarga bahoriy taomlar tortilgan.
Karnay-surnay sadolari yangrab, bayram boshlanayotganidan darak berdi.
Tantana ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni qarsaklar bilan kutib oldi.
Davlatimiz rahbari barchani Navro‘z bayrami bilan tabrikladi.
– Mana shunday fayzli, shodiyona ayyomda barcha shahar va tumanlarda, qishloq va ovullarda Navro‘z saylini o‘tkazayotgan barcha-barcha yurtdoshlarimizga yuksak hurmatim va eng ezgu tilaklarimni izhor etaman. Hayotingiz bahor tongidek tiniq, baxtli va farovon bo‘lsin! Sharqona Yangi yilimiz – Navro‘zi olamning qadami qutlug‘ va barakali kelsin, – dedi davlatimiz rahbari.
Bayram sho‘x-shodon qo‘shiqlar, raqslar bilan davom etdi. Sahnada mamlakatimizning har bir hududi an’analari, o‘ziga xos san’ati, xalq o‘yinlari ifodalandi. Folklor-etnografik jamoalar dehqonchilikka baraka tilab, Navro‘z, tabiat, mehr-oqibat haqida qo‘shiqlar aytdi. Estrada xonandalarining chiqishlari, bolakaylarning o‘yin-kulgulari barchaga zavq-shavq ulashdi.
Sahna ortidagi yirik monitorlarda yurtimiz tabiati, xalqimizning farovon hayoti, keyingi yillardagi bunyodkorlik ishlari namoyish etildi.
Xalqimiz bu yilgi Navro‘zni ham ulkan yutuqlar bilan kutib oldi. Yuzlab uy-joylar, zamonaviy korxonalar, madaniyat va sport saroylari qurildi. Sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, turizm va boshqa sohalarda strategik loyihalar amalga oshirildi. Iqtisodiyotni barqaror qilishga qaratilgan sa’y-harakatlar natijasida o‘tgan yili aholining real umumiy daromadlari 2017 yilga nisbatan 12 foizga oshdi.
Ochiq va amaliy, faol tashqi siyosat olib borilayotgani tufayli mamlakatimizning xalqaro obro‘si ortdi. Qariyb yigirmata davlatlararo rasmiy tashriflar amalga oshirilib, juda muhim va istiqbolli kelishuvlarga erishildi. Qo‘shni mamlakatlar bilan o‘zaro ishonch va hamkorlik ruhidagi munosabatlar yanada mustahkamlandi.
Bu kabi o‘zgarishlar natijasini har bir oila, har bir jamoa o‘z hayoti misolida ko‘rmoqda, sezmoqda. Bayramlarni shodu xurramlikda, tinchlik-xotirjamlikda kutib olmoqda.
Bayram tadbirida davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, parlament va hukumat a’zolari, turli sohalarda samarali mehnat qilayotgan vatandoshlarimiz, mamlakatimizda faoliyat olib borayotgan diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Navro‘z sayillari Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlarida, tuman, qishloq va ovullarda davom etmoqda.

Фоторепортаж: В «Humo Arena» состоялось торжественное мероприятие, посвященное празднику Навруз
В эти дни в нашей стране широко отмечается всенародный праздник Навруз. В Ташкенте торжественное праздничное мероприятие состоялось сегодня в комплексе «Humo Arena».
Территория вокруг комплекса празднично украшена. Организована выставка, отражающая связанные с Наврузом традиции нашего народа, показы национальных костюмов и народного прикладного искусства, выступили канатоходцы. Накрыты столы с весенними яствами.
Звуки карнаев и сурнаев возвестили о начале празднований.
Участники торжественного мероприятия аплодисментами встретили Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Глава нашего государства поздравил соотечественников и иностранных гостей с праздником Навруз.
– Выражаю всем нашим соотечественникам, которые в эти прекрасные дни во всех городах и районах, селах и аулах проводят посвященные Наврузу сайили, огромное уважение и самые добрые пожелания. Пусть ваша жизнь подобно весеннему утру будет светлой, радостной и благополучной! Пусть Навруз принесет в каждый дом, в каждую семью достаток и счастье, - сказал глава государства.
Праздник продолжился красочной концертной программой. В выступлениях нашли свое отражение традиции, уникальное искусство, народные игры каждого региона страны.
Фольклорно-этнографические коллективы пожелали успехов дехканам, исполнили песни о Наврузе, природе, любви и заботе. Выступления артистов эстрады, веселые танцы детей подарили всем радостное настроение.
На крупных мониторах позади сцены сменяли друг друга чарующие пейзажи Родины, картины благополучной жизни и созидательных усилий нашего народа.
Нынешний Навруз наш народ встретил с высокими успехами. Были возведены сотни новых домов, современных предприятий, дворцы культуры и спорта. Реализованы стратегически важные проекты в промышленности, сельском хозяйстве, транспорте, туризме и других сферах. В результате принимаемых мер по устойчивому развитию экономики в прошлом году реальные доходы населения выросли на 12 процентов по сравнению с показателем 2017 года.
Благодаря реализуемой активной, открытой и конструктивной внешней политике возрос международный авторитет нашей страны. Осуществлено почти двадцать межгосударственных официальных визитов, достигнуты важные перспективные соглашения. Еще более укрепились отношения взаимного доверия и сотрудничества с соседними государствами.
Каждая семья, каждый коллектив видит и ощущает на своей жизни результаты этого преобразования, в мире и спокойствии отмечает праздники.
В торжественном мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, члены парламента и правительства, соотечественники, плодотворно трудящиеся в различных сферах, представители дипломатического корпуса, осуществляющего свою миссию в нашей стране.
Празднества по случаю Навруза проходят также в Республике Каракалпакстан, во всех областных и районных центрах, селах и аулах.