Komil Allamjonov prezident bo‘lishni maqsad qilganmi?
Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi Vasiylik kengashi raisi Komil Allamjonov BBC o‘zbek xizmatiga intervyu berdi.
Suhbat davomida jurnalist: «Komil Allamjonovni prezident bo‘lishga maqsad qilish yoki orzu qilishda ayblay olamizmi?» deya savol berdi.
«Yo‘q, menda siyosiy ambitsiyalar yo‘q... Har bitta kitob yozayotgan odam, har bitta yangi-yangi loyihalarni qilgan odam, albatta prezident bo‘lishni orzu qilib amalga oshirmaydi bu ishlarni. Hammaning o‘z maqsadlari bor. Mening hozirgi bosh maqsadim, yoshlarni ilmga jalb qilish. Bugun jamiyatimiz rivojlanishi, oyoqqa turishi uchun ikkita narsa kerak: yoshlarimiz yo bilimli bo‘lishi kerak, yo hunarli bo‘lishi kerak.
Har bitta kitob yozgan odam, har bitta «Zakovat»ga o‘xshagan yirik loyihalarni qilayotgan odam siyosiy ambitsiyalar bilan yashayveradigan bo‘lsa, bilasizmi... hammaning dunyoqarashi, maqsadi har xil. Menda bunday ambitsiyalar yo‘q», — deya javob qaytardi Allamjonov

Комил Алламжонов: «У меня нет политических амбиций!»
Председатель Попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов дал интервью узбекской службе «Би-би-Си».
Во время интервью журналист спросил: «Можем ли мы, исходя из написанного в книге, обвинить Комила Алламжонова в том, что он преследует цель или мечтает стать президентом?»
«Нет, у меня нет политических амбиций... Каждый человек, который пишет книги, каждый человек, который создаёт новые проекты, конечно же, не делает всё это с мечтой стать президентом. У каждого свои цели. Сейчас моя главная цель — привлечь молодёжь к науке. Сегодня для того, чтобы наше общество развивалось, встало на ноги, необходимы две вещи: наша молодёжь должна быть образованной и владеть профессией.
Вы только представьте, что будет, если каждый человек, который пишет книгу, каждый человек, который занимается крупными проектами, такими как «Заковат», будет преследовать лишь политические амбиции... Ведь в реальности мировоззрение у всех разное и цель разная. У меня нет таких амбиций», — ответил Алламжонов.