Mustaqillik bayrami munosabati bilan afv e’lon qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Mustaqillik bayrami munosabati bilan 65 nafar mahkumga nisbatan afv e’lon qilish haqidagi Farmonga imzo chekdi. Bu haqida huquqshunos-bloger Xushnud Xudoyberdiyev «O‘zbekiston 24» telekanaliga asoslanib xabar berib o‘tdi.
Farmonga binoan, 17 nafar shaxsning jazosi to‘liq bekor qilindi, 13 nafari jazoni o‘tashdan shartli ravishda ozod etildi, 20 nafar shaxsning jazosi yengilrog‘iga almashtirildi, 14 nafar shaxsning ozodlikdan mahrum etish tarzidagi jazo muddati qisqartirildi, 1 nafar shaxs esa ozodlikdan mahrum qilish jazo chorasidan ozod etildi.
Afv etilganlarning 39 nafari taqiqlangan tashkilotlardagi faoliyati uchun javobgarlikka tortilgan edi.

Президент помиловал 65 осужденных в честь Дня независимости
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в связи с праздником Днем независимости подписал указ «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления». Об этом со ссылкой на телеканал «Узбекистан 24» сообщил Хушнуд Худойберганов.
Указом помилованы 65 граждан, отбывающих наказание в местах лишения свободы. 17 человек из числа помилованных полностью освобождаются от наказания, 13 — освобождены условно-досрочно. Назначенные в отношении 20 лиц наказания заменены на более мягкие. Для 14 лиц сокращены сроки наказания в виде лишения свободы, а 1 лицо освобождено от наказания в виде ограничения свободы.
Среди помилованных — четыре женщины, одно лицо старше 60 лет, один гражданин иностранного государства, 39 граждан, участвовавших в деятельности запрещенных организаций.