Prezident Mirziyoyev mahalla tizimini takomillashtirishga doir yig‘ilish o‘tkazyapti
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida mahalla tizimini yanada takomillashtirish va joylarda ishlarni samarali tashkil etish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi boshlandi.
Mahallada «yettilik» tizimi joriy qilinib, kredit, subsidiya, kompensatsiya, moddiy yordam ajratish kabi 100 dan ziyod xizmatlar mahalla darajasiga tushirilgani hisobiga 7,5 million fuqaro kambag‘allikdan chiqdi, ishsizlik darajasi 2 barobar qisqardi. Shuningdek, 3,5 ming mahalla qiyofasi zamonaviy ko‘rinishga keldi.
Mahalla raislarining vakolat muddati 3 yildan 5 yilga uzaytirildi. Ular boshchiligida «yettilik» vertikal tizimi yaratildi, yetarli sharoit, resurs va vakolatlar berildi.
Mahalladagi har bir imkoniyatni loyihaga aylantirib, ish o‘rni yaratish uchun mahallalarga bankir va soliqchilar bog‘lab berildi, infratuzilmaga ham alohida mablag‘ ajratilmoqda.
Davlat rahbari bulardan samarali foydalanib, natija ko‘rsatayotgan mahallalar ko‘pligi, lekin ayrimlari yagona jamoa bo‘lib ishlab ketishni haligacha o‘rganmaganini ko‘rsatib o‘tdi.
«Norin tumanidagi Sho‘rariq mahallasiga borganim viloyat hokimlari, respublika, viloyat, tuman rahbarlari, «yettilik»ni ko‘zini ochib, ularni sifat va kompetensiyani oshirishga undashi kerak», – dedi Prezident.
Prezident mahallalarda infratuzilmani yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
O‘tgan hafta imzolangan qarorga muvofiq, Yangi O‘zbekiston qiyofasi kirib boradigan 33 ta tuman va 330 ta og‘ir mahalla belgilab olindi.
Bu tumanlarning har biriga 100 milliard so‘mdan, 330 ta mahallaning har biriga esa 5 milliard so‘mdan mablag‘ ajratiladi. Jahon banki va Islom taraqqiyot bankidan jalb qilingan 100 million dollar ham mazkur maqsadlarga qaratiladi.
Bundan tashqari, ushbu tuman va mahallalardagi «drayver» loyihalar infratuzilmasi uchun yana 2 trillion so‘m beriladi.
Umuman, bu dasturni moliyalashtirish uchun 7 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ yo‘naltiriladi.
Viloyat hokimlarining o‘zi ham 2 tadan, tuman hokimlari esa 1 tadan og‘ir mahallani belgilab, ularga 5 milliard so‘mdan yo‘naltirishi, yana 236 ta mahalla aholisi turmushida keskin o‘zgarish qilishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.

33 районам будет выделено по 100 млрд сумов, 330 неблагополучным махаллям — по 5 млрд сумов
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева началось видеоселекторное совещание, по вопросам вывода реформ в системе махалли на новый уровень и повышения эффективности организации работы на местах.
Срок полномочий председателей махаллей продлён с 3 до 5 лет. Под их руководством создана вертикальная система “семёрки”, обеспеченная необходимыми условиями, ресурсами и полномочиями.
Для того чтобы каждую возможность на уровне махалли превратить в проект и создать новые рабочие места, к махаллям были прикреплены банкиры и налоговики, а на развитие инфраструктуры выделяются отдельные средства.
Глава государства отметил, что многие махалли эффективно используют предоставленные возможности и показывают результаты, однако некоторые до сих пор не научились работать как единая команда.
“Мое посещение махалли Шурарык Нарынского района должно открыть глаза областным хокимам, а также республиканским, областным и районным руководителям, “семёрке”, подтолкнуть их к повышению качества и компетентности”, — сказал Президент.
Президент уделил особое внимание вопросам улучшения инфраструктуры в махаллях.
Согласно постановлению, подписанному на прошлой неделе, определены 33 района, в которые постепенно будет входить облик “Нового Узбекистана”, а также 330 неблагополучных махаллей.
Каждому из этих районов будет выделено по 100 миллиардов сумов, а каждой из 330 махаллей — по 5 миллиардов сумов. Кроме того, 100 миллионов долларов, привлечённых из Всемирного банка и Исламского банка развития, также будут направлены на эти цели.
Помимо этого, на инфраструктуру “драйверных” проектов в указанных районах и махаллях будет выделено ещё 2 триллиона сумов.
В целом, на финансирование данной программы будет направлено более 7 триллионов сумов.
Отмечено, что областные хокимы должны закрепить по две неблагополучные махалли, а районные хокимы — по одной, направив на каждую по 5 миллиардов сумов, при этом в 236 махаллях необходимо добиться кардинальных изменений в жизни населения.