Qarshi shahrida 7 nafar mansabdor shaxsga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Ularga katta miqdorda noqonuniy yer sotish ayblari qo‘yilgan.
Gap shundaki, Qarshi shahar hokimining qaroriga asosan auksionsiz berib yuborilgan 318 ta holatda bozor bahosi 156 mlrd. 422 mln. so‘mlik 105 gektar yer maydonlarining bo‘sh turgan 90,1 mlrd. so‘mlik 58 gektar yer maydonlari protest orqali bekor qilingan va hokimlik zaxirasiga qaytarilgan.
1,2 gektari esa e-ijro auksion platformasi orqali sotuvga chiqarilgan. Qurilish ishlari amalga oshirilgan 56,4 mlrd. so‘mlik 27 gektar yer maydonlarini qaytarish bo‘yicha sudlarga 133 ta da’vo arizalari kiritilgan.
Qonunni buzgan Qarshi shahri hokimligi, Kadastrlar palatasi qurilish bo‘limining 7 nafar mansabdor shaxsiga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va sudga yuborilgan.

Семь должностных лиц хокимията Карши незаконно передали земельные участки на 156 млрд сумов (видео)
Во время прокурорской проверки выяснилось, что в период с 2016 года по 2021 год в частную собственность были переданы 105 га земли стоимостью 156 млрд 422 млн сумов. Об этом сообщает пресс-служба областной прокуратуры.
Эти факты были выявлены в общей сложности в 318 случаях, когда передача земли на основании решения хокима города проходила в обход действующего законодательства.
Благодаря вмешательству прокуратуры в резерв хокимията города было возвращено 58 га земель на сумму 90,1 млрд сумов. На торги выставлено 1,2 га земли.
Кроме того, в суд подано 133 иска о возврате 27 га земель на сумму 56,4 млрд сумов.
Сообщается, что следствие по уголовному делу в отношении 7 должностных лиц администрации города Карши, кадастровой палаты и управления строительства, завершено, дело передано в суд.