Toshkent hayvonot bog‘iga ikkita qora pantera olib kelindi
Toshkent hayvonot bog‘iga ko‘p yillardan beri ilk bor to‘rt yoshli panteralar olib kelindi. Bu haqda hayvonot bog‘i matbuot xizmati ma’lum qildi.
To‘rt yoshli Tayfun va urg‘ochi Bagira Wildlife Care boshqaruv kompaniyasi yordamida olib kelindi.
Panteralar xoda, taxtalar bilan jihozlangan, osti qum bo‘lgan turli volerlarga joylashtirildi. Ichki qismi somon bilan izolyasiya qilingan. O‘ynashlari uchun ular yirik qushlarning patlaridan yasalgan to‘p va o‘yinchoqlarga ega.
Panteralar mol go‘shti yeyishadi, haftada bir marta ularga quyon beriladi, sut va tuxum ham diyetaga qo‘shiladi.
Hayvonot bog‘i matbuot xizmati ma’lum qilishicha, tez orada ular o‘zlari uchun maxsus mo‘ljallangan, keng ochiq diapazonlari bo‘lgan ajoyib ekspozitsiya korpuslariga o‘tadi.
Xulq-atvor nuqtai nazaridan, panterlar, kichikroq bo‘lishiga qaramay, yo‘lbarslar va sherlarga qaraganda xavfliroqdir, chunki ular ancha faol va harakatchan.

В Ташкентском зоопарке появились пантеры
В Ташкентском зоопарке впервые за много лет появились пантеры — 4-х летний самец Тайфун и его ровесница — самка Багира.
«На данный момент мы разделили их по разным вольерам, которые оборудованы бревнами и деревянными настилами, в качестве грунта там насыпан песок. Внутреннее помещение утеплено соломой, для игр обитателей имеются мячи и игрушки из перьев крупных птиц. Они это очень любят», - сообщили в Telegram-канале зоопарка.
Сообщается, что уже скоро они переедут в специально проектируемые для них зрелищные экспозиционные вольеры с просторными открытыми выгулами.
Меню у Тайфуна и Багиры полностью соответствует их хищной натуре — говяжье мясо, раз в неделю — кролики, а также молоко и яйца.
Отмечается, что по поведению, пантеры, несмотря на меньшие размеры, более опасны, чем тигры и львы, так как гораздо активнее и подвижнее их.