Qaror bilan Toshkent shahri transport tizimini 2030-yilgacha rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari tasdiqlandi. Unda quyidagilar nazarda tutildi, jumladan:
• aholining jamoat transportidan foydalanish darajasini 60 foizga yetkazish;
• avtobusning o‘rtacha harakat tezligini 18 km soatdan 24 km soatga yetkazish;
• transport vositalari uchun 150 ming o‘rinli to‘xtab turish joylarini tashkil etish;
• metropoliten tarmog‘i uzunligini 103 kmga yetkazish.
Toshkent shahrida yo‘l harakatini tashkil etish markazi tashkil etiladi.
Quyidagilar Markazning asosiy vazifalari etib belgilandi, jumladan:
• zamonaviy raqamli va «yashil» texnologiyalarni qo‘llash orqali Toshkent shahrida transport, yo‘lovchi va piyodalar oqimlarini uzluksiz monitoring qilish asosida yo‘l harakatini tashkil etish,
• Toshkent shahrining transport master rejasini yaratish;
• hududlardan kirib keladigan asosiy avtomobil yo‘llaridagi jamoat transporti bosh bekatlari (avtobus va metro) kesishmalarida transport vositalarining ko‘p qavatli to‘xtab turish joylarini tashkil qilish;
• Toshkent shahri yerusti metro liniyalari hamda yo‘l o‘tkazgichlari ostida, xavfsizlik talablariga rioya qilgan holda, transport vositalarining to‘xtab turish joylarini tashkil qilish.

Постановлением утверждены целевые показатели развития транспортной системы города Ташкента до 2030 года. Основные задачи включают:
• повышение уровня пользования общественным транспортом населением до 60 процентов;
• увеличение средней скорости движения автобусов с 18 км/ч до 24 км/ч;
• создание 150 тысяч парковочных мест для транспортных средств;
• доведение протяжённости сети метрополитена до 103 км.
В городе Ташкент будет создан Центр организации дорожного движения. Основными задачами Центра определены:
• организация дорожного движения на основе непрерывного мониторинга транспортных, пассажирских и пешеходных потоков с применением современных цифровых и «зелёных» технологий;
• разработка транспортного мастер-плана города Ташкента;
• создание многоуровневых парковочных зон для транспортных средств на пересечениях основных автомобильных дорог, ведущих из регионов, с узловыми остановками общественного транспорта (автобусов и метро);
• организация парковочных мест под наземными линиями метро и путепроводами города Ташкента с соблюдением требований безопасности.