Toshkentdagi Abdulla Qodiriy bog‘i obodonlashtiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11 dekabr kuni qurilish va obodonlashtirish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Zamon rivojlangani sari odamlarning ta’bi ham, talabi ham o‘sib bormoqda. Shunga yarasha yangi qurilishlarga, munosib sharoitlarga ehtiyoj tug‘ilmoqda.
Toshkent shahridagi Yunusobod dehqon bozori hamisha gavjum, kengayishga esa joy yo‘q. Yana bir muammo – tirbandlik. Shu bois uni zamonaviy konsepsiya asosida yuqoriga “o‘stirish”, savdo o‘rinlari va qulayliklarni ko‘paytirish rejalashtirilgan. Loyihaga ko‘ra, avvalo, asliyat saqlab qolinib, hozirgisining o‘rnida uch qavatli ekobozor quriladi. Uning yonida qo‘shimcha savdo markazi hamda zargarlik uyi barpo etiladi. Eng muhimi, ushbu binolarning yerosti qismi mingdan oshiq avtomobil sig‘adigan turargoh bo‘ladi. Jami 4-5 ming ish o‘rni ochiladi.
Mutasaddilarga bular sababli bozor faoliyatini to‘xtatib qo‘ymaslik, qurilishni bosqichma-bosqich amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Keyingi loyihalar istirohat bog‘larini obodonlashtirish va yangilarini qurishga oid. Poytaxtimizdagi Abdulla Qodiriy bog‘i obodonlashtiriladi. Relefdan to‘g‘ri foydalanib, yashil hududlar ko‘paytiriladi. Sayr va tomosha joylari, favvoralar, yangi planetariy quriladi. Sayyohlarni jalb qilish uchun gastro-xol tashkil etiladi. Bu Chorsu bozori, umuman, eski shahar bilan yanada uyg‘un bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bog‘da sharoitlarni yaxshilash va an’analarni aks ettirish zarurligini ta’kidladi.
– Bu rejalar yaxshi. Faqat milliy ruh qo‘shish kerak. Bu yerda shaharning tarixi, xalqimizning an’analari aks etsin. Har bir yosh toifasidagi inson bog‘da o‘z joyini topa olsin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Do‘stlik” bog‘i ham yangilanib, aholini o‘ziga jalb etuvchi maskanga aylantiriladi. Sayr yo‘laklari, suv havzalari, dam olish joylari ta’mirlanib, o‘rindiqlar o‘rnatiladi. Oilaviy ko‘ngilochar maskan va bolalar ijod markazi tashkil qilinadi. Yoshlar uchun skeyt maydonchasi, daraxtlar bilan uyg‘un aviariy hamda tomosha charxpalagi quriladi.
Ma’lumki, shu yerda Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi joylashgan. Uning ortidagi maydonda yurtimizdagi milliy madaniyat markazlarining pavilonlarini barpo etish rejalashtirilgan. Ular har bir millatning uyi shaklida bo‘lib, o‘ziga xos madaniyat va an’analarni ifodalaydi. Bu hudud “Do‘stlik” bog‘i bilan hamohanglik kasb etadi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan 2019 yilda Toshkent shahrida “Navro‘z” bog‘i barpo etilgan edi. Hozirgi kunda u shahar markazidagi obod va gavjum maksanlardan biri. Tashrif buyuruvchilarga sharoitlarni yanada kengaytirish maqsadida bu yerda mehmonxona, yopiq sport maydonchasi, restoran, konferensiya zali bunyod qilish ko‘zda tutilmoqda.
Mamlakatimizda hududlarni kompleks rivojlantirish doirasida barcha joylarda yangi mavzelar, parklar, ko‘ngilochar maskanlar qurilmoqda. Jumladan, Nurafshon va Namangan shaharlarida ham “Yangi O‘zbekiston” bog‘lari barpo etilgan. Navbatdagi loyihalar ulardan foydalanish samaradorligini oshirish va mehmonlarni ko‘proq jalb etishga qaratilgan.
Buning uchun Nurafshon va Namangandagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘lari yonida turizm markazlari tashkil qilinadi. Ularda Sharq bozori, hunarmandchilik joylari, amfiteatr, favvora va boshqa qurilmalar bo‘ladi. Daraxtlar ekilib, yashil hudud kengaytiriladi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni sifatli qilish, bog‘larda aholi va turistlar uchun qulay sharoitlarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

В парке Абдуллы Кадыри в Ташкенте расширят зеленые зоны и построят новые объекты
Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабря ознакомился с презентацией проектов по строительству и благоустройству.
С развитием общества растут и запросы людей, появляются новые потребности в строительстве и создании современных удобств.
Юнусабадский дехканский рынок в Ташкенте всегда оживлен, но его дальнейшее расширение затруднено из-за нехватки пространства. Кроме того, движение на прилегающих улицах перегружено. В связи с этим принято решение развивать рынок по современной концепции — «в высоту», увеличивая торговые площади и улучшая инфраструктуру.
Согласно проекту, на месте существующего рынка будет построен трёхэтажный экорынок с сохранением его традиционного облика. Рядом разместятся дополнительный торговый центр и ювелирный дом. Самое важное — под зданиями будет обустроена подземная парковка, рассчитанная более чем на тысячу автомобилей. Проект создаст 4–5 тысяч новых рабочих мест. Президент поручил ответственным лицам организовать строительство поэтапно, чтобы рынок продолжал работать в нормальном режиме.
Следующий проект касается благоустройства парков и создания новых зон отдыха. В парке Абдуллы Кадыри в Ташкенте планируется увеличить площадь зеленых насаждений, эффективно используя рельеф местности, а также обустроить прогулочные зоны, фонтаны, новый планетарий и гастро-холл для привлечения туристов. Новые объекты гармонично впишутся в ансамбль рынка Чорсу и в целом Старого города.
Президент подчеркнул важность улучшения условий в парке и отразить национальные традиции.
— Эти планы хорошие, однако необходимо еще добавить национального колорита. Важно отразить здесь историю города, традиции нашего народа. Каждый человек, независимо от возраста, должен найти в парке место по душе, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Парк «Дустлик» также будет обновлен и станет современным местом отдыха. Прогулочные дорожки, водоемы и зоны отдыха будут реконструированы, установят новые скамейки. Будут созданы семейная зона развлечений, детский центр творчества, скейт-площадка, авиарий и колесо обозрения.
На территории парка находится Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами. На прилегающей к нему площади планируется возвести павильоны национальных культурных центров. Каждый павильон будет выполнен в стиле, отражающем уникальную культуру и традиции народа, который он будет представлять. Павильоны гармонично дополнят ансамбль парка «Дустлик».
По инициативе Президента в 2019 году в Ташкенте был создан парк «Навруз», который сегодня стал одним из самых популярных и благоустроенных мест в центре города. Для расширения возможностей этого парка планируется строительство гостиницы, крытого спортивного комплекса, ресторана и конференц-зала.
В рамках комплексного развития регионов по всей стране создаются новые микрорайоны, парки и зоны отдыха. В частности, в городах Нурафшане и Намангане были построены парки «Янги Узбекистон». Следующие проекты направлены на повышение их эффективности и привлечение большего числа гостей.
Рядом с парками «Янги Узбекистон» в Нурафшане и Намангане будут организованы туристические центры с восточным базаром, зонами ремесел, амфитеатром, фонтанами и другими сооружениями. Площадь зеленых насаждений будет увеличена за счет посадки новых деревьев.
Президент дал указания обеспечить высокое качество реализации этих проектов и создать удобные условия для жителей и туристов.