Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Maxsus fakulteti bazasida Mudofaa vazirligi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy instituti tashkil etilgani haqda xabar qilgan edik. Institutda 2018/2019 va 2019/2020 o‘quv yillarida ushbu bilim yurtining to‘rtinchi va beshinchi bosqich kursantlari ta’limi amaldagi o‘quv dasturlari bo‘yicha tugallanadi.
Shuningdek, Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Maxsus fakultetiga 2016, 2017 va 2018 yillarda o‘qishga kirgan, tegishli ravishda uchinchi, ikkinchi va birinchi bosqich talabalarining o‘qishi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti bazasida «Telekommunikatsiya texnologiyalari» ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha, tegishli ravishda 2019/2020, 2020/2021 va 2021/2022 yillardan boshlab esa Harbiy institut bazasida amalga oshiriladi.
2022/2023 o‘quv yilidan boshlab esa Harbiy institutga nomzodlarni saralash tanlov asosida respublikaning muhandislik-texnik oliy ta’lim muassasalarining 3-bosqichini tugatgan, o‘qish yakunlari bo‘yicha yuqori natijalarga erishgan, Harbiy institutda o‘qishni davom ettirish hamda kelgusida shartnoma bo‘yicha harbiy xizmat o‘tash istagini bildirgan, shuningdek, sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra harbiy xizmatga yaroqli deb topilgan nomzodlar tarkibidan amalga oshiriladi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mazkur harbiy institutida o‘qish O‘zbekiston Prezidenti tomonidan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari tomonidan harbiy xizmatni o‘tash tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq harbiy xizmatni o‘tash bilan tenglashtiriladi.

Выпускникам нового военного института будет присваиваться звание лейтенанта
Ранее мы сообщали, что Министерством обороны Узбекистана создан Военный институтут информационно-коммуникационных технологий и связи. В институте в 2018/19 и 2019/20 учебных годах будет завершено обучение курсантов пятого и четвертого курсов по действующим учебным программам.
Обучение студентов третьего, второго и первого курсов, поступивших на Специальный факультет Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий  в 2016, 2017 и 2018 годах соответственно, будет осуществлено по направлению образования «Телекоммуникационные технологии» на базе ТАТУ, а с 2019/20, 2020/21 и 2021/22 учебных годов соответственно – на базе Военного института.
Начиная с 2022/23 учебного года отбор кандидатов на обучение в Военном институте будет осуществляться на конкурсной основе из числа студентов, окончивших третий курс высших инженерно-технических образоватльных учреждений республики, показавших наилучшие результаты по итогам обучения, изъявивших желание продолжить обучение в Военном институте и проходить военную службу по контракту, а также годных по состоянию здоровья к военной службе. Об этом сообщила пресс-служба Минобороны.
Постановлением определено, что обучение в данном военном институте приравнивается к военной службе, осуществляемой в порядке, определенном Положением о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
Выпускникам военного института будут присваиватся воинское звание «лейтенант» и выдаватся диплом государственного образца.