Bu niqob sezish funksiyasi orqali avtomatik tarzda inson haroratni o‘lchash, yo‘talish va nafas qisilishi kabi barcha ma’lumotlarni maxsus ilova orqali smartfonga yuboradi.
Mualliflar universitetning Kompyuter va dasturiy injiniring fakulteti, 4-kurs talabalari Doston Mardiyev va Aziza Abdurahmonovadir.
Talabalarning fikriga ko‘ra, bunday niqobni qayta va qayta ishlatsa bo‘ladi. U insonning tana haroratiga, yo‘talish, aks urish va nafas olishda bo‘layotgan qiyinchilikni uch xil sensorlar orqali aniqlab bera oladi.
Niqob mobil ilova orqali telefon bilan birlashtirilgan bo‘lib uning yordamida niqobga o‘rnatilgan sensorlar avtomatik ravishda qayd etilgan ko‘rsatkichlarni smartfonga yuboradilar. Ilova ushbu ma’lumotni COVID-19 alomatlari bilan taqqoslaydi. Agar tasodif bo‘lsa, dastur aniqlik kiritadi.
COVID-19ning o‘ziga xos belgilari mavjud bo‘lib, u boshqa o‘tkir yuqumli kasalliklardan ajralib turadi: yuqori isitma, quruq yo‘tal, nafas qisilishi kabi. Sensorlar tufayli niqob bu ma’lumotlarni osongina aniqlay oladi. Masalan, agar odamda harorat 38,5 bo‘lsa, u tez-tez yo‘talsa va uzoq vaqt nafas ololmasa dastur niqob egasi COVID-19dan shubhalanayotganligi haqida signal beradi. Kelajakda biz bu niqobni tibbiy muassasalar bilan kelishilgan holda tekshirshni rejalashtirmoqdamiz. Tegishli alomatlari bo‘lgan odamlarga tez yordam berish oson bo‘ladi», - dedi g‘oya muallifi Aziza Abdurahmonova.

Студенты Университета Инха в Ташкенте создали «умную» маску
Студенты 4-го курса факультета «Компьютерный и программный инжиниринг» Достон Мардиев и Азиза Абдурахманова решили внести свой вклад в борьбу с коронавирусом в Узбекистане и разработали «умную» маску.
По словам студентов Университета Инха в Ташкенте, разработка представляет собой многоразовую маску со сменными вкладышами. Она оснащена тремя разными датчиками, реагирующими на температуру тела человека, кашель и затрудненное дыхание. Маска посредством мобильного приложения интегрирована с телефоном. Благодаря этому сенсоры, установленные в маске, автоматически отправляют зафиксированные показатели на смартфон. Приложение сравнивает эти данные с общеизвестными симптомами COVID-19. В случае совпадений приложение подает сигнал.
«У опасного коронавируса есть определенные симптомы, которые отличают его от других ОРВИ: это высокая температура, сухой кашель, затрудненное дыхание. Маска благодаря датчикам легко фиксирует эти данные. К примеру, если у человека температура 38,5, он кашляет часто и продолжительно, ему тяжело дышать, то приложение подаст сигнал о том, что у владельца маски подозрение на COVID-19. В дальнейшем мы планируем связать приложение с определенными медицинскими учреждениями. Так легче будет помочь людям, у которых проявляются соответствующие симптомы», - рассказала соавтор проекта Азиза Абдурахманова.
Соавтор проекта Достон Мардиев отметил, что на данный момент проект находится на стадии доработки и тестирования. Студенты надеются, что он будет полезен обществу и интересен соответствующим ведомствам или частным инвесторам.