Qo‘shni davlatda koronavirus qurbonlari soni keskin ko‘payishiga sabab nima?
Qirg‘izistonda o‘tgan bir kecha-kunduzda COVID-19 ga chalinganlar soni 1020 kishiga ko‘paydi, 70 kishi vafot etdi, deya xabar berdi «RIA Novosti».
«2020-yil 19-iyul holatiga ko‘ra respublika bo‘yicha shifoxonadan tashqari pnevmoniyani qo‘shib hisoblaganda 1020 ta yangi SOVID-19 holati qayd etildi», — dedi koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha respublika shtabi vakili.
Axborot agentligi suhbatdoshining so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan bir kecha-kunduzda koronavirus tufayli 70 kishi hayotdan ko‘z yumgan.
Qirg‘iziston sog‘liqni saqlash vazirligi laboratoriyada tasdiqlangan COVID-19 holati bilan koronavirusga test natijalari salbiy chiqqan shifoxonadan tashqari pnevmoniya bemorlari statistikalarini umumlashtirishga qaror qildi. Shunga ko‘ra, hozirgi kunda Qirg‘izistonda COVID-19 bilan kasallanganlar umumiy soni 26532 kishiga yetdi. 1003 kishi hayotdan ko‘z yumdi.

В Киргизии за сутки выявили 1020 заболевших COVID-19
Число выявленных случаев COVID-19 в Киргизии увеличилось на 1020 за сутки, умерли 70 человек, сообщили РИА Новости в воскресенье в республиканском штабе по борьбе с коронавирусом.
«На 19 июля 2020 года по республике зарегистрированы 1020 новых случаев СOVID-19 с учетом внебольничной пневмонии», — заявил представитель штаба.
По словам собеседника агентства, за минувшие сутки от коронавируса скончались 70 человек.
Минздрав Киргизии принял решение об объединении статистики по лабораторно подтвержденным случаям COVID-19 и внебольничной пневмонии, у больных которой тесты на коронавирус отрицательные. Таким образом, на сегодняшний день общее количество зараженных COVID-19 в Киргизии возросло до 26532. Умерли 1003 человека.