Brakonerlarni qattiqroq jazolaydigan qonun ma’qullandi
Senatning ellik to‘qqizinchi yalpi majlisda «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga hayvonot va o‘simlik dunyosining muhofazasini kuchaytirishga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Taklif etilayotgan Qonun bilan amaldagi 2 ta kodeks va 2 ta qonunga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish nazarda tutilmoqda.
Jumladan, Jinoyat kodeksiga hayvonot yoki o‘simlik dunyosidan foydalanish tartibini buzganlik uchun javobgarlikni kuchaytirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Xususan, elektr tokini, portlovchi, kimyoviy moddalarni yoki biologik preparatlarni qo‘llagan holda ov qilish yoxud baliq ovlash uchun bazaviy hisoblash miqdorining 400 baravaridan 600 baravarigacha jarima belgilanmoqda yoki muayyan huquqdan mahrum qilinmoqda, 3 yildan 5 yilgacha ozodlikni cheklash yoxud ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilanmoqda. Og‘irlashtiruvchi holatlarda qo‘shimcha jazo sifatida muayyan huquqdan mahrum qilish jazosi ham kiritilmoqda.
Shuningdek, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksda ov qilish va baliq ovlash qoidalarini, shuningdek hayvonot dunyosidan foydalanishning boshqa turlarini amalga oshirish qoidalarini buzganlik uchun ko‘zda tutilgan jarimalar miqdori ikki baravarga oshirilmoqda.
Kimyoviy, biologik va bakteriologik vositalardan foydalangan holda, shuningdek, binolar, inshootlar yoki boshqa obektlarni qurish, qayta qurish, rekonstruksiya qilish yoxud o‘z hududida qo‘shimcha bino va inshootlarni qurish hamda kapital ta’mirlash vaqtida daraxtlarga, butalarga yoki boshqa o‘simliklarga qasddan shikast yetkazish, payhon va nobud qilish huquqbuzarliklari uchun javobgarlik belgilanib, fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 35 baravaridan 50 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) 60 baravaridan 75 baravarigacha jarima nazarda tutilmoqda.
Ov qilish va baliq ovlash qoidalarini buzganlik, shuningdek hayvonot dunyosidan foydalanishning boshqa turlarini amalga oshirish qoidalarini buzganlik uchun javobgarlik esa 2 baravarga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Ekologiya davlat inspektorining qonuniy faoliyatiga to‘sqinlik qilganlik, ko‘rsatmalarini bajarmaganlik uchun javobgarlik kuchaytirilib, fuqarolarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha mansabdor shaxslarga esa 20 baravaridan 30 baravarigacha jarima belgilanmoqda.
«Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida»gi hamda «Ov qilish va ovchilik xo‘jaligi to‘g‘risida»gi qonunlar normalari o‘zaro muvofiqlashtirilib, ushbu qonunlardagi ov quroli, shu jumladan baliq ovlash quroli bilan bog‘liq huquqiy bo‘shliqlar bartaraf etilmoqda.

В Узбекистане ужесточат наказание за причинение вреда природе
На пятьдесят девятом пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на усиление охраны животного и растительного мира».
В частности, в Уголовный кодекс вносятся изменения и дополнения, направленные на усиление ответственности за нарушение порядка пользования животным или растительным миром.
Охота или рыбалка с применением электрического тока, взрывчатых и химических веществ и биологических препаратов наказывается штрафом от 400 до 600 БРВ или ограничением свободы от 3 до 5 лет с лишением определенного права либо лишением свободы от 3 до 7 лет.
В качестве дополнительного наказания при отягчающих обстоятельствах также вводится наказание в виде лишения определенных прав.
Кроме того, двукратно увеличивается размер штрафов, предусмотренных Кодексом об административной ответственности за нарушение правил охоты и рыболовства, а также правил осуществления иных видов использования животного мира.
Умышленное повреждение, потрава или уничтожение деревьев, кустарников или других растений в нарушение установленных требований с применением химических, биологических средств при строительстве, реконструкции зданий, сооружений или иных объектов на своей территории влечет наложение штрафа на граждан от 35 до 50 БРВ, а на должностных лиц – от 60 до 75 БРВ.
Наряду с этим ответственность усиливается за воспрепятствование законной деятельности государственного инспектора органов по экологии, а также неисполнение его предписаний, что влечет наложение штрафа на граждан от 5 до 10 БРВ, а на должностных лиц – от 20 до 30 БРВ.
В соответствие приводятся нормы законов «Об охране и использовании животного мира» и «Об охоте и охотничьем хозяйстве», устраняются правовые пробелы в этих законах, касающиеся охотничьего оружия, в том числе рыболовного.
Сенаторы подчеркнули, что принятие закона служит защите биологических ресурсов путем предупреждения случаев незаконной охоты, предотвращению гибели деревьев и кустарников, повышению эффективности государственного института экологического контроля, обеспечению экологической устойчивости в стране, гарантированной защите природных ресурсов.