O‘zgidromet joriy hafta o‘rtasidan O‘zbekistonning g‘arbiy hududlariga Volga bo‘yi hududlaridan kirib kelgan nisbatan salqin havo sabab ikki kun davomida Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatida havo harorati 7-10 darajagacha pasayib, 30-35 darajani tashkil etganini ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, bugun Buxoro, Navoiy viloyatlarida, shanba va yakshanba kunlari markaziy, janubiy va sharqiy viloyatlarda issiq biroz pasayadi. Biroq, respublika hududining katta qismida haroraning pasayishi shimoliy hududlardagidek sezilmaydi. Kunduzgi harorat 33-38 darajagacha pasayadi.
Bugun va dam olish kunlari respublika bo‘yicha quruq ob-havo saqlanib turadi. 9-11 iyun kunlari respublika bo‘yicha ba’zi joylarda shamol tezligi 17-22 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zon bilan kuzatilishi mumkin.
Toshkent shahrida esa 9-11-iyun kunlari havo biroz bulutli bo‘ladi, vaqti-vaqti bilan o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Harorat dam olish kunlari 36-38 daraja bo‘ladi.
Haroratning pasayishi uzoq davom etmaydi. Keyingi haftada harorat foni avvalgi 35-40 daraja, shimolda, janubda va cho‘l hududlarda 41-42 darajagacha bo‘lgan qiymatlarga qaytadi.

На выходных ожидается небольшой спад жары
Сообщается, что с середины текущей недели на западные районы Узбекистана произошел заток относительно прохладного воздуха с районов Поволжя.
Сегодня ожидается небольшой спад жары по Бухарской, Навоийской областям, а в субботу и воскресенье – по центральным, южным и восточным районам. Отмечается, что понижение температуры по большей части территории не будет столь заметным, как по северным областям. Дневная температура понизится до +33-38 градусов.
Сегодня, 9 июня и в выходные дни по республике сохранится сухая погода, лишь в горных районах в субботу и воскресенье возможны кратковременные дожди и грозы.
9-11 июня местами по республике возможно усиление ветра до 17-22 м/с, в отдельных районах с пыльным поземком.
В столице 9-11 июня небольшая, временами переменная облачность без осадков. Ветер восточный с переходом на западный 5-10 м/с, 9-10 июня возможно усиление до 12-15 м/с. Температура сегодня днем составляет +38-40 градусов, в выходные дни – +36-38 градусов.
Понижение температуры не будет продолжительным. На следующей неделе температурный фон вернется к прежним значениям +35-40 градусов, по северу, югу и пустынной зоне до +41-42 градусов.