O‘zbekiston Pokistonga 40 tonnaga yaqin beg‘araz yordam jo‘natdi
O‘zbekiston tomonidan davomli musson yomg‘irlari va suv toshqinlaridan jabr ko‘rgan qardosh Pokiston xalqiga yordam berish maqsadida yuborilgan insonparvarlik yuki bugun Islomobod aeroportiga yetib bordi. Bu haqda «Dunyo» AA xabar bermoqda.
O‘zbekiston harbiy havo kuchlari maxsus samolyoti oziq-ovqat va trikotaj mahsulotlari, boshqa tovarlardan tashkil etilgan 40 tonnaga yaqin beg‘araz yordamni yetkazib berdi. Ushbu mahsulotlar tabiiy ofatdan eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlarga yuboriladi.
Islomobod xalqaro aeroportida yukni Pokiston fan va texnologiyalar federal vaziri Aga Hasan Baloch ushbu mamlakat hukumati nomidan qabul qilib oldi.
«Bugun biz uchun shunday sinovli va murakkab bo‘lgan kunlarda birinchilardan bo‘lib yordam qo‘lini cho‘zgan o‘zbek qardoshlarimizning samimiy hamdardlik tuyg‘ulariga guvoh bo‘lyapmiz. Pokiston hukumati va xalqi qardosh O‘zbekiston rahbariyati va xalqining saxovatini yuksak qadrlaydi», – dedi vazir.
Pokiston tashqi ishlar vazirligining Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik bo‘yicha departamenti bosh direktori Shoh Faysal Kakar ham o‘z minnatdorchiligini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, so‘nggi bir necha hafta davomida Pokistonda misli ko‘rilmagan musson yomg‘irlari va suv toshqinlari millionlab oilalar kundalik hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Ayniqsa, Balujiston va Sind viloyatlari aholisi eng ko‘p zarar ko‘rdi. Yuz minglab odamlar boshpanasiz qoldi.
OAV xabarlariga ko‘ra, kuchli yomg‘ir va keng qamrovli suv toshqinlarining halokatli oqibatlari natijasida 1000 dan ortiq kishi halok bo‘lgan.

Узбекистан доставил Пакистану около 40 тонн гуманитарной помощи
1 сентября в аэропорт Исламабада прибыл гуманитарный груз из Узбекистана для содействия братскому народу Пакистана, пострадавшему от беспрерывных муссонных дождей и вызванных ими разрушительных наводнений, сообщает ИА «Дунё».
Специальным бортом Военно-воздушных сил Узбекистана доставлены около 40 тонн безвозмездной помощи с продовольствием, одеялами и другими товарами, которые будут направлены в районы, наиболее пострадавшие от стихийного бедствия и нуждающиеся в предметах первой необходимости.
В международном аэропорту Исламабада от имени правительства Пакистана груз принял федеральный министр по науке и технологиям Ага Хасан Балоч.
«Сегодня мы являемся свидетелями истинных чувств сопереживания наших узбекских братьев и сестер, которые одними из первых протянули руку поддержки в столь трудные для нас дни, - сказал министр. - Правительство и народ Пакистана высоко ценят великодушие жест руководства и народа братского Узбекистана».
Слова благодарности также выразил генеральный директор департамента МИД Пакистана по сотрудничеству со странами Центральной Азии Шах Файсал Какар.
Напомним, что беспрецедентные муссонные дожди и наводнения в Пакистане за последние несколько недель затронули миллионы семей. Больше всего пострадало население провинции Белуджистан и Синд. Сотни тысяч людей остались без крова и средств к существованию.
По данным СМИ, в результате катастрофических последствий проливных дождей и вызванных ими масштабных наводнений погибло свыше 1000 человек.