Saida Mirziyoyeva Oq uyda Jo Baydenning yordamchisi bilan uchrashdi
Joriy yil 23-mart kuni BMTning Suv masalalari bo‘yicha konferensiyasida ishtirok etgan O‘zbekiston delegatsiyasi a’zosi Saida Mirziyoyeva Oq uyda Jo Baydenning yordamchisi va AQSh prezidenti administratsiyasining gender siyosati bo‘yicha Kengashi direktori Jennifer Klyayn bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda olib borilayotgan muhim islohotlar haqida to‘xtalingan.
Saida Mirziyoyevaning yozishicha, suhbatning asosiy mavzularidan biri - xotin-qizlarni gender zo‘ravonlikdan himoya qilish va O‘zbekistonda unga yo‘l qo‘ymaslik uchun amalga oshirilayotgan ishlar bo‘lgan.
«Muloqotimiz ochiq va samimiy bo‘lib o‘tdi. O‘zbekistonning Jinoyat va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslariga ayollar va voyaga yetmaganlarga nisbatan zo‘ravonlik jinoyatini nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar faqat qog‘ozda qolmasligi uchun zarur chora-tadbirlarni atroflicha muhokama qildik. Jennifer Klayn bu borada amaliy yordam berishni taklif qildi. Shuni inobatga olgan holda, kelgusida aloqalarimizni yanada mustahkamlash va kengaytirish imkoniyatiga ega bo‘lamiz, deb o‘ylayman», – deydi Mirziyoyeva.

Саида Мирзиёева провела встречу в Белом доме с помощником Джо Байдена
Глава сектора коммуникаций и информационной политики исполнительного аппарата Администрации президента Саида Мирзиёева встретилась в Белом доме с помощником Джо Байдена и директором Совета по гендерной политике администрации президента США Дженнифер Кляйн. Были обсуждены важные реформы, внедряемые в Узбекистане под руководством Президента. Об этом в своем Telegram-канале сообщила Саида Мирзиёева.
Одной из главных тем беседы стала защита женщин от гендерного насилия и меры, которые принимаются в Узбекистане для его недопущения.
«В целом, наш диалог был открытым и доверительным. Мы подробно обсудили, какие шаги нужно предпринять, чтобы принятые в Узбекистане поправки в Уголовный и Административный кодексы, криминализирующие насилие над женщинами и несовершеннолетними, не остались только на бумаге. Дженнифер Кляйн предложила оказать практическую помощь в этом направлении. Учитывая это, думаю, мы сможем в дальнейшем ещё более укрепить и расширить наши связи», - говорится в сообщении.