Shavkat Mirziyoyev mo‘g‘ulistonlik yetakchi ishbilarmonlar bilan uchrashdi
Shavkat Mirziyoyev va Mo‘g‘uliston prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Tadbirda Mo‘g‘ulistonning MCS Investment, Mongol Basalt, Tavan Bogd Group, Asia Pharma, Khanbogd Cashmere, Erdenezoo Trans, ICT Group, ORDGEO, LBH Technology, NCD Group, Mega Wood, Modern Nomads kabi yetakchi kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston tomonidan Basalt Uzbekistan, BMB Holding, New Way Industries, Panaev Farms, Ezel Central Asia, Azia Metall Prof, «Jizzax Jun», Procab va boshqa xususiy kompaniyalar qatnashdi.
Ta’kidlanishicha, ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan bunday formatdagi uchrashuv Mo‘g‘uliston bilan ilk bor o‘tkazildi.
O‘zbekiston Prezidenti mo‘g‘ulistonlik yetakchi ishbilarmonlarni va ularning o‘zbekistonlik sheriklarini samimiy qutlar ekan, Mo‘g‘uliston Prezidentining O‘zbekistonga ilk davlat tashrifi ikki tomonlama hamkorlik tarixida muhim ahamiyat kasb etishini yana bir bor alohida ta’kidladi.
– Bu sizning O‘zbekiston bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlashga qaratilgan qat’iy intilishingizni va alohida e’tiboringizni yana bir bor tasdiqlaydi, – dedi mamlakatimiz rahbari.
Bo‘lib o‘tgan mazmunli va konstruktiv muzokaralar davomida ikki tomonlama hamkorlikning barcha jihatlari atroflicha ko‘rib chiqilgani, mavjud zaxiralar tahlil qilingani va yangi o‘sish nuqtalari aniqlangani qayd etildi.
– Biz mavjud salohiyat va imkoniyatlardan deyarli foydalanmayotganimizni ta’kidladik. Shu munosabat bilan yaqin yillarda o‘zaro savdoni, eng avvalo, xaridorgir mahsulotlar nomenklaturasi va hajmini kengaytirish orqali karrasiga oshirish vazifasini qo‘ydik, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Bular – Mo‘g‘ulistonga oziq-ovqat, o‘g‘itlar, dori-darmonlar, maishiy texnika, plastmassa va rezina, qurilish materiallari, tayyor to‘qimachilik va poyabzal mahsulotlarini eksport qilish, shuningdek, yurtimizga go‘sht va go‘sht mahsulotlari, teri, jun va boshqa tayyor mahsulotlarni import qilish.
Tez fursatda Mo‘g‘uliston va O‘zbekistonda savdo uylarini ochish va ikki mamlakat poytaxtlarida sanoat ko‘rgazmalarini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim va bozorlarga kirishni yengillashtirish bo‘yicha takliflarni tayyorlashga kelishib olindi.
Mamlakatimiz rahbari mo‘g‘ul kompaniyalari bilan sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi.
Ikki davlat iqtisodiyotining bir-birini samarali to‘ldirishga qodir sohalarida o‘rta muddatli kooperatsiya dasturini qabul qilish bo‘yicha kelishuvga erishilgani qayd etildi.
Bu, birinchi navbatda, geologik qidiruv, boy xomashyo resurslarini o‘zlashtirish va qayta ishlash sohalarida hamkorlik o‘rnatishni o‘z ichiga oladi.
Mazkur strategik sohada birinchi yirik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq takliflar tayyorlanadi.
O‘zbekiston, shuningdek, qishloq xo‘jaligi va turdosh tarmoqlarda Mo‘g‘uliston bilan kompleks hamkorlikni rivojlantirish niyatida. Qoraqalpog‘iston, Namangan viloyati va boshqa hududlarda chorvachilik majmualarini barpo etish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Bundan tashqari, Mo‘g‘ulistondan chorva, go‘sht va uni qayta ishlash mahsulotlarini import qilish hamda to‘qimachilik va tayyor qishloq xo‘jalik mahsulotlarini eksport qilishga o‘zaro qiziqish bildirildi.
Bu yo‘nalishdagi hamkorlik doirasida «Halol» standartiga mos go‘sht mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma klasterlar, jun va terini chuqur qayta ishlash asosida yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Tomonlar xususiy biznes tashabbuslarini faol qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Bu borada ishbilarmon doiralari tomonidan ilgari surilgan yangi biznes g‘oyalari, jumladan, Toshkentda diagnostika markazini ochish, bazaltni qayta ishlash, yengil sanoat, raqamlashtirish, farmatsevtika va boshqa sohalardagi loyihalar qo‘llab-quvvatlandi.
Sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida yil oxirigacha investitsiyalarni o‘zaro himoya qilish va soliqqa tortish tamoyillari bo‘yicha asosiy bitimlar qabul qilinadi.
Yetakchilar qo‘shma Ishbilarmonlar kengashining tashkil etilishini olqishladilar. Yangi tashabbuslarni ishlab chiqish uchun yaqinda uning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Tashrif davomida havo va xalqaro avtomobil aloqasi bo‘yicha bitimlar imzolandi, bu ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish va ishbilarmonlik almashinuvlarini faollashtirish uchun mustahkam asos yaratadi.
Transport vazirlariga yuk tashish xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha takliflar tayyorlash topshirildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonda iqtisodiyotni innovatsion rivojlantirish, qonun ustuvorligi va xususiy mulk daxlsizligini ta’minlash, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va JSTga qo‘shilish jarayonini faollashtirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganini alohida ta’kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mo‘g‘ulistonlik ishbilarmonlarga yurtimizda ular uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga tayyor ekanini aytdi.
O‘z navbatida, Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux erishilgan kelishuvlar hamda O‘zbekistonda investorlar va tadbirkorlar uchun yaratilgan sharoitlarni yuqori baholab, biznes vakillarini faol hamkorlikka va yangi loyihalar bo‘yicha aniq kelishuvlarga erishishga chaqirdi.
Fikr almashish chog‘ida Mo‘g‘uliston tadbirkorlari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning amaliy ahamiyatini va mamlakatda yaratilayotgan qulay investitsiyaviy va biznes muhitini yuqori baholadilar.
Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq takliflar berildi.

Шавкат Мирзиёев встретился с руководителями ведущих монгольских компаний
Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии провели совместную встречу с представителями деловых кругов двух стран.
В мероприятии приняли участие руководители ведущих монгольских компаний, таких как MCS Investment, Mongol Basalt, Tavan Bogd Group, Asia Pharma, Khanbogd Cashmere, Erdenezoo Trans, ICT Group, ORDGEO, LBH Technology, NCD Group, Mega Wood, Modern Nomads и многие другие.
Узбекскую сторону представляли частные компании Basalt Uzbekistan, BMB Holding, New Way Industries, Panaev Farms, Ezel Central Asia, Azia Metall Prof, «Жиззах Жун», Procab и другие.
Следует отметить, что подобный формат встреч, ориентированный на укрепление деловых связей между бизнес-сообществами, с монгольской стороной проводится впервые.
Президент Узбекистана, искренне поприветствовав представительную делегацию ведущих монгольских деловых кругов и их узбекских партнеров, еще раз подчеркнул особое значение первого в истории двустороннего сотрудничества государственного визита Президента Монголии в Узбекистан для развития многоплановых отношений.
– Это еще раз подтверждает ваш решительный настрой и особое внимание, уделяемое налаживанию и укреплению торгово-экономических связей с Узбекистаном, – отметил Президент нашей страны.
Подчеркнуто, что в ходе состоявшихся содержательных и конструктивных переговоров были детально рассмотрены все аспекты двустороннего взаимодействия, проанализированы имеющиеся резервы и определены новые точки роста партнерства.
– Мы подчеркнули, что практически не используем имеющийся потенциал и возможности. В этой связи поставили задачу увеличить в десятки раз объемы взаимной торговли в ближайшие годы, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов взаимных поставок востребованной продукции, – отметил глава Узбекистана.
Речь идет об экспорте в Монголию продовольствия, удобрений, лекарств, бытовой техники, пластмасс и резины, строительных материалов, готового текстиля и обуви, а также наращивании в обратном направлении поставок мяса и мясных изделий, кожи, шерсти и другой готовой продукции.
Анонсированы открытие в ближайшее время торговых домов в Монголии и Узбекистане и проведение промышленных выставок в столицах двух стран.
Дополнительным импульсом станет достигнутая договоренность о подготовке Соглашения о преференциальной торговле отдельными видами товаров и предложений по облегчению доступа на рынки.
Глава нашего государства уделил особое внимание развитию промышленной кооперации с монгольскими компаниями.
Отмечена договоренность о принятии среднесрочной Программы кооперации прежде всего в отраслях, где наши экономики могут эффективно дополнять друг друга.
Это прежде всего установление партнерства в области геологоразведки, освоения и переработки богатых сырьевых ресурсов.
В этой стратегической сфере в ближайшее время будут подготовлены конкретные предложения по началу реализации первых крупных проектов.
Узбекистан также намерен развивать комплексное сотрудничество с Монголией в сельском хозяйстве и смежных отраслях. Поддержаны планы по созданию животноводческих комплексов в Каракалпакстане, Наманганской области и других регионах нашей страны.
Кроме того, выражен взаимный интерес к организации импорта из Монголии скота, мяса и продуктов его переработки и поставкам в обратном направлении мяса птицы, свежей и переработанной плодоовощной продукции и других товаров.
В рамках взаимодействия в этом направлении выражено намерение развивать совместные кластеры по выпуску мясной продукции стандарта «Халяль», выпуск готовой продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки шерсти и кожи.
Стороны подтвердили готовность к активной поддержке частных бизнес-инициатив предпринимателей.
В данном контексте поддержаны новые предложения деловых кругов в различных отраслях, среди которых открытие диагностического центра в Ташкенте, переработка базальта, проекты в области легкой промышленности, цифровизации, фармацевтики и других отраслях.
Подчеркнуто, что в целях поддержки проектов промышленной кооперации до конца года будут приняты основные соглашения о взаимной защите инвестиций и принципах налогообложения.
Лидеры приветствовали учреждение совместного Делового совета. Намечены планы по проведению его первого заседания в ближайшее время для генерации новых бизнес-инициатив.
В ходе визита подписаны соглашения о воздушном сообщении и международных автомобильных перевозках, что создает хорошую основу для налаживания прямого авиасообщения между странами и активизации деловых обменов.
Министрам транспорта поручено подготовить предложения по снижению стоимости транспортировки грузов.
Глава нашего государства отдельно отметил проводимые в Узбекистане масштабные реформы, направленные на инновационное развитие экономики, обеспечение верховенства закона и неприкосновенности частной собственности, поддержку предпринимателей, а также активизацию процесса вступления в ВТО.
Президент Шавкат Мирзиёев заверил представителей монгольских деловых кругов о готовности создать необходимые условия для комфортной деятельности в нашей стране.
В свою очередь, Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, высоко оценив достигнутые договоренности и созданные в Узбекистане условия для инвесторов и предпринимателей, призвал представителей бизнеса к активному взаимодействию и достижению конкретных договоренностей по новым проектам.
В ходе обмена мнениями представители монгольского бизнеса высоко оценили практическую значимость осуществляемых в Узбекистане реформ, создающих комфортный инвестиционный и бизнес-климат в стране.
В данном контексте прозвучали конкретные предложения по реализации совместных проектов в приоритетных отраслях