AQShda koronavirusga chalingan bolalar haqida ma’lumot berildi
Tashkilot o‘z hisobotida 3-sentyabr holatiga ko‘ra bolalar orasida koronavirus holatlarini o‘rganish natijalarini e’lon qildi. 49 shtat sog‘liqni saqlash boshqarmalari ma’lumotiga ko‘ra, mutaxassislar turli yoshdagi bolalar kasalliklari haqida ma’lumotlarni to‘plashgan. Texas shtati ro‘yxatga kiritilmagan.
«COVID-19 bilan kasallangan umumiy bolalar soni: jami 513 415 ta COVID-19 holati qayd etilgan. Bu jami kasallanganlarning 9,8 foizini tashkil etadi», — deyiladi matnda.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 100 mingta bolaga 680 ta holat to‘g‘ri keladi. 20-avgustdan 3- sentyabrgacha 70 mingdan ortiq yuqtirish holati aniqlangan.
O‘lim ko‘rsatkichi 42 ta shtat va Nyu-York sog‘liqni saqlash boshqarmalarida qayd etilgan. Koronavirus tufayli vafot etgan odamlar orasida bolalar o‘limi 0% — 0,3%ni tashkil etdi. Jami 103 nafar bemor bola hayotdan ko‘z yumgan.
Jons Xopkins universiteti ma’lumotlariga ko‘ra, AQShda 6,3 milliondan ortiq COVID-19 holati qayd etilgan bo‘lib, qariyb 190 ming kishi olamdan o‘tdi, 2,3 milliondan ortiq kishi tuzaldi.

В США назвали число детей, заразившихся коронавирусом
Более 500 тысяч детей в США заразились новым коронавирусом с начала эпидемии в стране, следует из данных, обнародованных Американской академией педиатрии (AAP).
В своем докладе организация представила результаты исследования случаев коронавируса среди детей по состоянию на третье сентября. Специалисты собрали данные по заболеванию детей разного возраста, которые сообщали департаменты здравоохранения 49 штатов, Нью-Йорка, Пуэрто-Рико и Гуама. Штат Техас не был включен в выборку.
Специалисты отметили, что на 100 тысяч детей приходится 680 случаев заражения. С 20 августа по 3 сентября было выявлено свыше 70 тысяч новых случаев заражения.
Показатели смертности были зафиксированы по данным депздравов 42 штатов и Нью-Йорка. От общего числа летальных исходов людей с коронавирусом дети составили от 0% до 0,3%. В общей сложности скончались 103 заболевших ребенка.
По последним данным университета Джонса Хопкинса, который суммирует данные федеральных и местных властей, а также СМИ и других открытых источников, в США выявлено свыше 6,3 миллиона случаев заражения COVID-19, почти 190 тысяч человек скончались, выздоровели более 2,3 миллиона заболевших.