Rossiyaning Moskva shahrida turli millat va elat vakillarini jamlagan «Spasskaya bashnya» XII xalqaro harbiy musiqa festivali bo‘lib o‘tdi. Musiqiy festival doirasidagi yoshlar loyihasida bolalarga ham alohida e’tibor qaratilib, ularning ijod mahsullari keng namoyish etildi.
Bugungi kunga qadar «Spasskaya bashnya detyam» dasturida Rossiya Federatsiyasining turli viloyatlaridan tashrif buyurgan orkestr va musiqiy jamoalar ishtirok etganlar. Joriy yilda esa VI xalqaro festivalda rossiyalik 23ta musiqiy jamoalar bilan bir qatorda 3ta xorijiy orkestr, jumladan, O‘zbekiston Respublikasidan tashrif buyurgan orkestr o‘z ijro mahoratlarini namoyish etadilar.
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Respublika ixtisoslashtirilgan musiqa akademik litseyining yoshlar damli cholg‘u orkestri Rossiya poytaxtining qoq markazidagi xalqaro sahnada mazkur festivalning badiiy rahbarlari Ye.Yu.Nikitin va V.A.Krilovalarning taklifiga binoan ilk marotaba ishtirok etdi, deb xabar bermoqda Milliy gvardiya matbuot xizmati.
Ushbu orkestrning repertuaridan turli janrdagi 100dan ortiq asarlar, shu jumladan madhiyalar, marsh va fanfaralar, djaz kompozitsiyalari, xalq va hattoki mualliflik asarlari o‘rin olgan. Yoshlar orkestri bir qator xalqaro va respublika tanlovlarining laureati hisoblanadi.
Musiqiy jamoamiz turli janrdagi kompozitsiyalarni mahorat ila ijro etishlari bilan mahalliy va xorijiy ishtirokchilarning ham olqishlariga sazovor bo‘lishdi.
Ushbu festivalda Milliy gvardiyaning yoshlar orkestri ilk marotaba qatnashayotgan bo‘lsada, festivalning tashkilotchi mutaxassislari tomonidan yoshlarimiz iste’dodiga yuksak baho berildi. Tadbirlar yakunida festivalda ishtirok etgan har bir guruhga festival laureatlari diplomlari topshirildi.
Barcha chiqishlardan so‘ng, O‘zbekistonlik yoshlar orkestri uchun Moskva shahrining diqqatga sazovor joylari, Kreml saroyi, Aleksandr bog‘i, Moskva markaziy hayvonot bog‘i, shahar bo‘ylab sayohat, shuningdek, Rossiya Federatsiyasi Milliy gvardiya qo‘shinlarining Mixail Sholoxov nomidagi Moskva Prezident kadet maktabining muzeyiga ekskursiya tashkil etildi.
Sayohat davomida «Vorobyovi gori» maydonida yoshlar damli cholg‘u orkestri ijrochilari Moskva shahrining mahalliy va xorijiy mehmonlari uchun kichik musiqiy dastur ijro etib berdilar. «Yalla» guruhining qo‘shiqlaridan poppuri, mashhur «Katyusha» va «G‘alaba kuni» harbiy qo‘shiqlarini o‘z ichiga olgan ushbu dastur 1000 ga yaqin tomoshabinlarni hayratda qoldira oldi.

Молодежный оркестр Национальной гвардии выступил на фестивале в Москве (фото)
Молодежный оркестр Узбекистана принял участие на XII Международном военно-музыкальном фестивале «Спасская башня» в Москве. На фестивале прозвучали традиционные и национальные песни разных стран, собирая самых разных людей, разных национальностей. В том числе было широко представлено детское творчество в рамках молодежного проекта «Спасская башня детям».
В этом году на VI международном фестивале «Спасская башня детям» приняла участие 23 коллектива из России и 3 зарубежных оркестра, в том числе из Республики Узбекистан.
Молодежный духовой оркестр Республиканского специализированного музыкального академического лицея Национальной гвардии Республики Узбекистан на международной сцене, расположенной в сердце столицы России, выступила впервые по приглашению художественного руководителя данного фестиваля Е.Ю.Никитина и В.А.Крыловой, сообщает пресс-служба Национальной гвардии.
В репертуаре данного оркестра более 100 произведений различных жанров, в том числе гимны, фанфары, марши, эстрадные и джазовые композиции, народные и даже авторские произведения. Молодежный оркестр является лауреатом международных и республиканских конкурсов.
Помимо установленной программы, по многочисленным просьбам слушателей на международной сцене детского фестиваля, молодой оркестр Узбекистана неоднократно продемонстрировал свое мастерство и поразилтысячи зрителей при каждом выступлении. Музыкальный коллектив заслужил громкие аплодисменты как местных, так и зарубежных участников благодаря своему умелому исполнению композиций разных жанров.
Примечательно, что, хотя молодой духовой оркестр Национальной гвардии участвует в этом фестивале впервые, организаторы и специалисты фестиваля высоко оценили таланты нашей молодежи.
По завершении фестиваля каждый из коллективов, принявших участие на в фестивале были награждены дипломами лауреатов Фестиваля. Их вручил руководителям коллективов Евгений Никитин.
После всех выступлений, для молодежного оркестра из Узбекистана была организована экскурсия по достопримечательностям города Москвы, Кремлёвскому дворцу, Александровскому саду, Московскому центральному зоопарку, экскурсия по самому городу, а также в музей Московского Президентского кадетского училища имени Михаила Шолохова войск Национальной гвардии Российской Федерации.
В ходе экскурсии на Воробьевых горах молодежный духовой оркестр исполнил мини концертную программу для горожан и зарубежных гостей Москвы. Это выступление, на котором прозвучали поппури произведений группы «Ялла», известные песни военной тематики «Катюша» и «День победы» поразило зрителей порядка 1000 человек.