«O‘zbekneftgaz»: Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi muvofiqlik sertifikati nazorat auditidan o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayevning tegishli topshiriqlari doirasida aksiyadorlik jamiyati va uning tarkibiga kiruvchi korxonalar, zavod-boshqarmalar va neft bazalarida Moliyaviy va komplayens nazorat departamayenti tomonidan «Yo‘l xaritasi» tasdiqlangan. Ushbu dastur doirasida aksiyadorlik jamiyat faoliyatida korrupsiya xavfini o‘rganish, oldini olish hamda oqibatlarini bartaraf etish yuzasidan korrupsiya qarshi kurashish siyosatini keng tadbiq etish tadbirlari amalga oshirilib kelinmoqda.
Amalga oshirilgan samarali ishlar natijasida 2021 yilning sentyabr oyida «O‘zbekneftgaz» AJning korrupsiyaga qarshi muvofiqlik tizimi –  «ISO 37001:2016» xalqaro sertifikatini qo‘lga kiritgan edi. Joriy yilda ushbu sertifikat nazorat auditidan o‘tkazildi.
Audit jarayonlari Janubiy Koreyaning «G CERTI Co., Ltd.» halqaro auditorlik va sertifikatlash tashkiloti va «Central Asia Certification» MChJ tomonidan amalga oshirilib, xorijiy ekspertlar va Jamiyat mas’ul xodimlari ishtirokida amalga oshirildi.
Xalqaro ekspertlar tomonidan Jamiyatning deyarli barcha jabhalari, biznes jarayonlar, departament va bo‘linmalar mas’ul xodimlarning korrupsiyaga qarshi  kurashish jarayoniga qay darajada jalb etilganligi hamda Jamiyat tomonidan ishlab chiqilgan ichki me’yoriy hujjatlar bazasi o‘rganildi.
Nazorat auditi jarayonida mutaxassislar tomonidan Jamiyatning korrupsiyaga qarshi kurashish borasida oldiga qo‘ygan maqsadlari, «Yo‘l xaritasi»da belgilangan muhim yo‘nalishlar amaliyotga haqiqatda tadbiq etilganligi yana bir bor tasdiqlandi va tegishli «ISO 37001:2016» Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi muvofiqlik sertifikatining amal qilish muddati uzaytirildi.
Jamiyatning «Korrupsiyaga qarshi kurashish» siyosatini amaliyotga keng tadbiq etish, korrupsiya xavflarini bartaraf etish, korrupsiyaga nisbatan
«0 bardoshlik» tamoyilini tashviqoti jarayonida nafaqat mas’ul rahbar va bo‘linmalar o‘rni, balki har bir xodimining ishtiroki muhim hisoblanadi va kelajakda Jamiyat faoliyati davomida «yaxlit mexanizm» kabi ish olib borish chora-tadbirlari takomillashtirib boriladi.
Ma’lumot uchun: «ISO 37001:2016» xalqaro standart bo‘lib, tashkilotda korrupsiyaga qarshi samarali tizimni yaratish bo‘yicha xalqaro modelni o‘z ichiga oladi. Bu tashkilotda korrupsiyaga qarshi to‘liq boshqaruv tizimini tavsiflovchi haqiqiy xalqaro standartdir.

«Узбекнефтегаз»: Проведен контрольный аудит сертификата соответствия системы менеджмента противодействия коррупции
В рамках соответствующих поручений Президента Республики Узбекистан, Агентства по борьбе с коррупцией и по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева акционерным обществом и входящими в его состав предприятиями, заводами-управлениями и департаментом финансового и комплаенс-контроля утверждена «Дорожная карта». В рамках данной программы проводятся мероприятия по изучению коррупционных рисков в деятельности акционерного общества, предупреждению и устранению последствий, реализации антикоррупционной политики.
В результате проделанной эффективной работы в сентябре 2021 года АО «Узбекнефтегаз» получил международный сертификат соответствия системы менеджмента противодействия коррупции «ISO 37001:2016». В текущем году данный сертификат прошел контрольный аудит.
Процессы аудита проведены южнокорейской международной аудиторской и сертификационной организацией «G CERTI Co., Ltd.» и ООО «Central Asia Certification» с участием зарубежных экспертов и ответственного персонала общества.
Международные эксперты изучили практически все аспекты общества, бизнес-процессы, степень вовлеченности ответственных сотрудников департаментов и подразделений в процесс борьбы с коррупцией, а также внутреннюю нормативную базу, разработанную обществом.
В ходе контрольного аудита специалистами было подтверждено, что цели, поставленные обществом в борьбе с коррупцией, важные направления, обозначенные в «Дорожной карте», фактически реализованы на практике, и продлен срок действия соответствующего сертификата соответствия системы менеджмента противодействия коррупции «ISO 37001:2016».
Для справки: «ISO 37001: 2016» – международный стандарт, содержащий международную модель построения в организации результативной системы противодействия коррупции. Он является реальным международным стандартом, описывающим полноценную антикоррупционную систему управления в организации.