2014-yil sentyabr oyida Iguala shahrida Ayotsinapa tibbiyot kollejining 43 nafar talabasi g‘oyib bo‘ldi. Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, mahalliy politsiyachilar ularni o‘g‘irlab ketib, jallodlar qo‘liga topshirishgan. Shundan so‘ng talabalar o‘ldirilib, murdalari yoqib yuborilgan.
Bosh prokuratura vakilining bayonotiga ko‘ra, sudyaning ozod qilish to‘g‘risidagi qarori 2014-yilda respublikaning o‘sha paytdagi prokurori taqdim etgan dalillarga texnik jihatdan jiddiy yondashuviga asoslanadi. Kasarrubias jismoniy ozod qilingunga qadar (bu uning sud tomonidan ikkinchi marta qo‘yib yuborilishi) prokuratura boshqa ayblov bilan qamoqqa olishga yangi order chiqarishga haqli.
Avvalroq hibsga olingan «Guerreros Unidos» guruhiga asos solgan uchta aka-ukadan biri Migel Kasarrubias ham ayblanuvchiga qarshi ko‘rsatma bergan. Uning so‘zlariga ko‘ra, aynan Xose talabalarni yoqib yuborishdan oldin qatl etishni buyurgan. Xose Kasarrubiasni hibsga olishning muhimligi haqida yaqinda tergovning yangi bosqichi boshlanganini xabar bergan mamlakat bosh prokurori Alexandro Gerts ham aytib o‘tgandi.
Hukumat seshanba kuni ushbu jinoyatga aloqadorlikda gumon qilinayotgan Gerrero shtati davlat xizmatchilarini hibsga olish uchun 46 ta yangi order berdi.
Odam o‘g‘irlash bo‘yicha dastlabki tergov davomida 142 kishi, jumladan, Igualaning sobiq meri Xose Abarka, uning turmush o‘rtog‘i va ko‘plab politsiyachilar bor, biroq talabalarning qarindoshlari tergov natijalaridan norozi.

В Мексике постановили освободить обвиняемого в убийстве 43 студентов
Федеральный судья вновь постановил освободить задержанного два дня назад лидера преступной группировки Guerreros Unidos, которого обвиняют в убийстве пропавших в 2014 году студентов, сообщило издание Milenio.
«Федеральный судья приказал освободить Хосе Анхеля Касаррубиаса Сальгадо, предполагаемого лидера Guerreros Unidos, причастного к исчезновению 43 студентов из Айотсинапы в сентябре 2014 года», - говорится в материале издания.
Сорок три студента из колледжа Айотсинапы пропали в городе Игуала в сентябре 2014 года. Как стало известно впоследствии, их похитили местные полицейские и передали в руки бандитов, после чего учащиеся, предположительно, были убиты, а их тела сожжены.
Согласно заявлению представителя генеральной прокуратуры, решение судьи об освобождении основано на технически строгом подходе к доказательствам, представленным в 2014 году тогдашним прокурором республики. До физического освобождения Касаррубиаса (это второй раз, когда суд отпускает его после ненадлежаще исполненного ареста) у прокуратуры остается возможность выпуска нового ордера на арест по другому обвинению.
Показания против обвиняемого дал в том числе и его брат, задержанный ранее, один из трех братьев-основателей группировки Guerreros Unidos Мигель Касаррубиас. По его словам, именно Хосе приказал убить студентов перед тем, как их сожгли. О важности ареста Хосе Касаррубиаса заявил накануне генеральный прокурор страны Алехандро Гертц, который сообщил о начале нового этапа расследований.
Власти во вторник выдали 46 новых ордеров на арест госслужащих из штата Герреро, предположительно причастных к преступлению.
В ходе первого расследования дела о похищении были арестованы 142 человека, в том числе бывший мэр Игуалы Хосе Абарка, его супруга и многочисленные полицейские чины, однако родственники учащихся не были согласны с его результатами.