Yevropa kengashi prezidenti O‘zbekistonga keldi (foto)
Bugun, 28-oktyabr kuni tongda oliy martabali mehmon «Yangi O‘zbekiston» bog‘iga borib, Mustaqillik monumenti poyiga gulchambar qo‘ydi.
«Ko‘ksaroy» qarorgohida Sharl Mishelni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev kutib oldi. Ular birgalikda suratga tushdi.
So‘ng oliy darajadagi muzokaralar boshlandi.
Tor doiradagi uchrashuvda ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi, xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Mamlakatimizdagi demokratik yangilanishlar va iqtisodiy islohotlarni, eng avvalo, innovatsiyalar, «yashil» iqtisodiyot, raqamlashtirish sohalarida amalga oshirishga ko‘maklashish maqsadida amaliy hamkorlikni kengaytirish borasidagi birgalikdagi ishlarni davom ettirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston tomonidan «Markaziy Osiyo - YeI» formatidagi sammitda ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni ro‘yobga chiqarish bo‘yicha «yo‘l xaritasi»ni tayyorlash masalasi kelishib olindi.

Президент Европейского совета Шарль Мишель посетил Узбекистан (фото)
Сегодня, 28 октября утром высокий гость посетил парк «Янги Ўзбекистон» и возложил цветы к подножию Монумента независимости.
В резиденции «Куксарой» Шарля Мишеля встретил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Состоялось совместное фотографирование.
На встрече в узком формате были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества, состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке.
Достигнута договоренность о продолжении тесной совместной работы по наращиванию практического взаимодействия в целях содействия реализации в нашей стране программы демократических преобразований и экономических реформ, прежде всего в области инноваций, «зеленой» экономики, цифровизации.
Кроме того, согласован вопрос подготовки «дорожной карты» по реализации предложений и инициатив, выдвинутых Узбекистаном в ходе саммита в формате «Центральная Азия - ЕС».