O‘zbekiston va Turkiya o‘ndan oshiq muhim hujjatlarni imzoladi
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Qo‘shma bayonot hamda Keng qamrovli strategik sheriklik doirasidagi hamkorlik mexanizmlari to‘g‘risidagi qarorni imzoladilar.
Bundan tashqari, ko‘p qirrali sheriklikning turli yo‘nalishlarini qamrab oluvchi ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolandi. Xususan:
– sog‘liqni saqlash, ta’lim va harbiy tibbiyot sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risida;
– iqtisodiy va moliyaviy hamkorlik to‘g‘risida;
– konchilik sanoatida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida;
– xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida;
– maxsus iqtisodiy zonalar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
– yadro xavfsizligi, jisman himoya qilish, kafolatlar va radiatsion himoya sohasidagi hamkorlik va axborot almashinuvi to‘g‘risida;
– migratsiyaga ko‘maklashish va fuqarolarni o‘z mamlakatiga qaytarish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
– O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi va Turkiya Din ishlari boshqarmasi o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimlar;
– Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
– O‘zbekiston Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi va Turkiya Oliy ta’lim kengashi o‘rtasida bayonnoma;

По итогам четвертого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган подписали Совместное заявление, а также Решение о механизмах сотрудничества в рамках всеобъемлющего стратегического партнерства.
Кроме того, подписан пакет двусторонних документов, охватывающих широкий спектр направлений многопланового партнерства. В том числе:
– межправительственные соглашения о сотрудничестве в сферах здравоохранения, образования и военной медицины;
– об экономическом и финансовом сотрудничестве;
– о взаимодействии в сфере горнодобывающей промышленности;
– о сотрудничестве по развитию международных транспортных коридоров;
– о сотрудничестве в сфере специальных экономических зон;
– о сотрудничестве и обмене информацией в области ядерной безопасности, физической защиты, гарантий и радиационной защиты;
– о сотрудничестве в содействии миграции и возвращению граждан в свою страну;
– о взаимодействии между Комитетом по делам религий Узбекистана и Управлением по делам религии Турции;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2026-2027 годы;
– Протокол между Агентством по развитию лёгкой промышленности Узбекистана и Советом по высшему образованию Турции;