Ravshanbek Alimov O‘zbekistonning Turkmanistondagi elchisi etib tayinlandi
Bugun O‘zbekistonning yangi tayinlangan favqulodda va muxtor elchisi Ravshanbek Alimov Turkmaniston poytaxtiga tashrif buyurdi.
U 2020–2024-yillarda Oliy Majlis Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi vazifasida ishlagan.
58 yoshli diplomat N.Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti, O‘zbekiston prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi va Jorjtaun universitetini (AQSh) tamomlagan.
Mehnat faoliyatini 1990-yilda Tashqi iqtisodiy aloqalar vazirligi tizimida (hozirgi Investitsiya, sanoat va savdo vazirligi) boshlagan. Keyin O‘zbekiston prezidenti devoni, bosh vazir kotibiyatida, Makroiqtisodiyot va statistika vazirligida boshqarma boshlig‘i lavozimlarida ishlagan. 2002–2008-yillarda O‘zbekistonning Ukrainadagi elchisi va o‘rindoshlik asosida Moldovada elchi, shuningdek, Fransiyadagi va o‘rindoshlik asosida Portugaliyada elchi bo‘lib ishlagan.
Ravshanbek Alimov 2008-yildan buyon TIV tizimida. O‘tgan yillar davomida Moskvadagi elchixonada maslahatchi, markaziy apparatda bo‘lim boshlig‘i va boshqarma boshlig‘i lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan.
2020-yilda senator etib saylangan. Oliy Majlis Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Ravshanbek Alimov 2016–2024-yillarda O‘zbekistonning Ashxoboddagi elchisi bo‘lib ishlagan Akmal Qo‘chqorov o‘rniga tayinlandi.

Равшанбек Алимов назначен послом Узбекистана в Туркменистане
58-летний дипломат окончил Московский государственный технический университет имени Баумана, Академию государственного управления при Президенте Узбекистана и Джорджтаунский университет (США).
Трудовую деятельность он начал в 1990 году на региональном уровне в системе Министерства внешних экономических связей (ныне — Министерство инвестиций, промышленности и торговли). Работал в канцелярии президента, секретариате премьер-министра, а также в Министерстве макроэкономики и статистики на должностях начальника управления.
В 2002–2008 годах Равшанбек Алимов занимал должности посла Узбекистана в Украине, Молдове, Франции и Португалии.
В системе МИД он с 2008 года. В течение долгих лет работал советником в посольстве в Москве, начальником отдела и управления в центральном аппарате МИД.
В 2020 году Р. Алимов был избран сенатором и назначен председателем Комитета Сената Олий Мажлиса по международным отношениям, внешнеэкономическим связям, иностранным инвестициям и туризму.
На новом посту Равшанбек Алимов сменил Акмала Кучкарова, который работал послом Узбекистана в Ашхабаде с 2016 по 2024 год.