O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi Qiroli Karl Uchinchiga uning volidai muhtaramasi Qirolicha Yelizaveta Ikkinchi olamdan o‘tgani munosabati bilan hamdardlik bildirdi.
«Ul zot 70 yildan ortiq vaqt davomida mamlakat yaxlitligi va jadal rivojlanishining ramzi bo‘lib kelgan, Qirollikning global iqtisodiyot va siyosatda yetakchi davlatlardan biriga aylanishiga, uning xalqaro maydondagi obro‘ va e’tiborini har tomonlama oshirishga beqiyos hissa qo‘shgan buyuk davlat arbobi edi», deyiladi davlatimiz rahbarining ta’ziyanomasida.
Prezidentimiz ushbu musibatli damlarda Qirolga, oilasining barcha a’zolariga va butun Buyuk Britaniya xalqiga taskin so‘zlarini bildirdi hamda sabr-toqat va bardamlik tiladi.
Eslatib o‘tamiz, Qirolicha Yelizaveta II kecha, 8 sentyabr kuni 96 yoshida Shotlandiyadagi Balmoral qasrida vafot etdi.
Yelizaveta II ning to‘ng‘ich o‘g‘li — Uels shahzodasi Charlz Qo‘shma Qirollikning yangi qiroli  bo‘ldi. Yangi qirol rasman Karl III nomini oldi.

Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования королю Великобритании Карлу III
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования Королю Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Карлу III в связи с кончиной его матери Королевы Елизаветы II.
«Она была великим государственным деятелем, являлась на протяжении более 70 лет своего правления символом единства и стремительного развития страны, внесла несравненный вклад в превращение Королевства в одно из ведущих государств в мировой экономике и политике, приумножение его престижа и авторитета на международной арене», — говорится в письме главы нашего государства.
Президент выразил слова сочувствия и поддержки Королю, членам его семьи и всему народу Великобритании, пожелал терпения и сил в этот печальный час.
Напомним, что королева Великобритании Елизавета II умерла вчера, 8 сентября, в возрасте 96 лет.
Старший сын королевы Великобритании Елизаветы II принц Уэльский Чарльз стал новым монархом Соединенного Королевства и взял себе имя Карл III.