«Tolibon» vakili O‘zbekiston bilan aviatsiya texnikasi atrofidagi qarama-qarshiliklar haqida gapirdi
Suhayl Shahin.
«Tolibon» matbuot kotibi Suhayl Shahin aviatsiya texnikasi atrofidagi qarama-qarshiliklar haqidagi savolga javob berar ekan, ular qardosh davlatlar bilan munosabatlarimizga ta’sir qilmasligini ta’kidladi.
U Islom Amirligi O‘zbekiston bilan azaldan yaxshi munosabatlarga ega bo‘lgani va ega ekanligi hamda bu davlat uzoq vaqtdan beri «Tolibon»ning siyosiy rahbariyati bilan yaxshi aloqa o‘rnatganini ta’kidladi.
«O‘zbekiston Afg‘oniston xalqiga bir necha bor insonparvarlik yordami jo‘natgan, buning uchun biz undan minnatdormiz. Bu davlat Afg‘onistondagi megaloyihalarni amalga oshirishda ishtirok etish niyatida. Biz ikkalamiz ham musulmon davlatmiz hamda bir-birimiz bilan tinchlik va birodarlikda yashashni xohlaymiz. Biz bu va boshqa har qanday masalani diplomatiya yo‘li bilan hal qilishimizga ishonaman», degan Suhayl Shahin.

«Это не повлияет на наши отношения» – представитель талибов о противоречиях по авиационной технике с Узбекистаном
Пресс-секретарь талибов Сухейль Шахин ответил на вопрос о противоречиях по вопросу об авиационной технике, сообщает Telegram-канал «Нигох».
Он отметил, что они не повлияют на отношения с братскими странами. Он подчеркнул, что Исламский Эмират всегда имел и имеет хорошие отношения с Узбекистаном. Эта страна уже давно поддерживает хорошие отношения с политическим управлением ДТ.
«Узбекистан многократно направлял гуманитарную помощь народу Афганистана, за что мы благодарны ему. Эта страна намерена участвовать в реализации мегапроектов в Афганистане. Мы обе мусульманские страны и хотим жить друг с другом в мире и в братстве. И я верю, что мы способны решить этот и любой другой вопрос дипломатическим путем».