Hakamga hujum qilgan Arda Turon 16 o‘yinga chetlatildi
Turkiyaning «Istanbul Bashakshexir» klubi yarim himoyachisi Arda Turon 16 o‘yinga diskvalifitsiya qilindi. Bunga uning Turkiya chempionati doirasidagi «Sivasspor» bilan o‘yinda hakamga hujum qilgani sabab bo‘ldi.
Uchrashuv 4 may kuni Istambulda bo‘lib o‘tdi va 1:1 hisobida yakunlandi. Bellashuv so‘nggida qizil kartochka olgan Turon laynsmenga hujum qilgani uchun 10, bosh hakamni haqorat qilgani uchun 3 va unga tahdid qilgani uchun yana uch o‘yinga chetlatildi.
Futbolchi, shuningdek, 39 ming lira (9 200 dollar) miqdorida jarimaga ham tortilgan.
Eslatib o‘tamiz, «Istanbul» Turonni «Barselona»dan shu yilning yanvarida ijaraga olgan edi. U Turkiya chempionatining 11 uchrashuvida maydonga tushib, ikkita gol urgan.

Арда Туран отстранен на 16 матчей за нападение на судью
Полузащитник турецкого футбольного клуба «Истанбул Башакшехир» Арда Туран дисквалифицирован на 16 матчей за нападение на арбитра в матче чемпионата Турции с «Сивасспором», сообщает АФП.
Встреча состоялась 4 мая в Стамбуле и завершилась со счетом 1:1, гости отыгрались в добавленное ко втором тайму время. Туран, получивший в концовке игры красную карточку, наказан дисквалификацией на 10 матчей за нападение на лайнсмена, на три встречи - за оскорбление рефери, еще на три - за угрозы в его адрес. Футболист также оштрафован на 39 тысяч лир (9 200 долларов). Туран спорил с судьей и толкнул его двумя руками.
«Истанбул» арендовал Турана у «Барселоны» в январе текущего года. 31-летний хавбек провел 11 матчей за столичную команду в чемпионате Турции, забил два гола.