Prezident Osiyo o‘yinlari ishtirokchilariga tabrik yo‘lladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib o‘tgan XIX yozgi Osiyo o‘yinlarida ishtirok etgan O‘zbekiston sport delegatsiyasi a’zolariga tabrik yo‘lladi.
«Hurmatli sportchi va murabbiylar!
Qadrli farzandlarim!
Avvalo, Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tkazilgan XIX yozgi Osiyo o‘yinlarida munosib ishtirok etib, yuksak natijalarni qo‘lga kiritganingiz bilan siz azizlarni, sizlarning timsolingizda butun xalqimizni chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Sizlarning jonajon O‘zbekistonimiz sharafini himoya qilish yo‘lida keskin kurash olib borib, ulkan yutuqlarga erishganingiz, hech shubhasiz, barchamizni, ko‘p millatli xalqimizni cheksiz quvontirdi.
Bepoyon qit’amiz miqyosida har to‘rt yilda bir marta o‘tkaziladigan ushbu nufuzli sport anjumanida yurtdoshlarimiz sizlarning har bir chiqishingizni ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlar orqali katta qiziqish va hayajon bilan kuzatib bordi. Butun O‘zbekiston ahli sizlarni qo‘llab-quvvatlab, Yaratgandan omad va zafarlar tiladi!
Osiyo qit’asining 45 ta davlatidan 11 ming nafar sportchi ishtirok etgan bu musobaqalarda milliy terma jamoamiz a’zolari o‘zlarining beqiyos mahorati, g‘ayrat va matonatini, g‘alabaga bo‘lgan yuksak intilish va irodasini namoyon etib, 22 ta oltin, 18 ta kumush va 31 ta bronza medalini qo‘lga kiritganlari har qanday tahsinga sazovordir.
Oltin medallar 31 nafar sportchimiz tomonidan qo‘lga kiritilgan bo‘lsa, ularning teng yarmi – qizlarimiz hissasiga to‘g‘ri kelganini alohida mamnuniyat bilan ta’kidlashni o‘rinli deb bilaman.
132 nafar vakilimiz jami 71 ta medalni qo‘lga kiritib, o‘tgan Osiyo o‘yinlariga nisbatan rekord natijani qayd etganlari ham barchamizni quvontiradi.
Ayniqsa, g‘ayrat-shijoatli o‘g‘il-qizlarimiz Xitoy Taypeyi, Bahrayn, Shimoliy Koreya, Gonkong, Eron, Indoneziya, Qozog‘iston, Qatar, Singapur, Malayziya, Vetnam, Kuvayt kabi sport sohasida rivojlangan davlatlarni ortda qoldirib, umumjamoa hisobida Xitoy Xalq Respublikasi, Yaponiya, Janubiy Koreya va Hindistondan keyin faxrli beshinchi o‘rinni egallaganliklari O‘zbekiston sporti tarixida yana bir yorqin sahifa ochdi, desak, haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Bo‘lib o‘tgan qizg‘in bellashuvlarda yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan Bahodir Jalolov, Jalgasbay Berdimuratov, Ulug‘bek Rashitov, Hasanboy Do‘smatov, Abdumalik Xalakov, Diyora Keldiyorova, Taxmina Ikromova, Sevinch Rahimova, Vilana Savadyan, Evelina Atalyans, Sharifa Davronova, Safina Sa’dullayeva, Muzaffar To‘raboyev, Olga Zabelinskaya, Shohmurod Xolmurodov, Nurislom To‘xtasin o‘g‘li, Umid Esonov, Artyom Shturbabin, Hilola Ortiqboyeva, Muhsin Hisomiddinov, Zaynab Dayibekova, Pliyego Lara Mariya Paola, Xerrera Lara Luiza Fernanda, Guliston Perdebayeva, Anna Prakaten, Shehroz Hakimov, Dilshodjon Xudoyberdiyev, Davirjon Davronov, Alisher Turdiyev, Murodjon Yo‘ldoshev va boshqa sportchilarimizning nodir iste’dodi, mahorati va qobiliyatiga barcha sport muxlislari yana bir bor tan berdi.
O‘zbek qilichbozlik sportining iftixoriga aylangan Zaynab Dayibekova sablya jamoa dasturida Osiyo qit’asida tengsizligini, Anvar Klevleyev esa slalomda eshkak eshish bellashuvida aksariyat raqiblaridan kuchli ekanini amalda namoyon etdilar.
Ayni vaqtda navqiron farzandlarimiz kurash, dzyudo, boks, yengil atletika, badiiy gimnastika bo‘yicha tengsiz, taekvondo, velosport, og‘ir atletika, futbol musobaqalarida esa yetakchilar safida ekanlarini amalda isbotladilar.
Osiyo o‘yinlarida erishilgan bunday yutuqlar biz uchun ulkan ahamiyatga ega bo‘lib, sizlar shu tariqa milliy sport maktabimizning shon-shuhratini, O‘zbekiston yoshlarining qanday buyuk ishlarga qodir ekanini jahonga namoyon etdingiz.
O‘z navbatida 2024 yil Parijda bo‘lib o‘tadigan 33-olimpiya o‘yinlarida ham yuksak cho‘qqilarni zabt etishingizga ishonaman!
Hech shubhasiz, sizlarning yurtimiz bayrog‘ini baland ko‘tarib, yuqori o‘rinlarni egallaganingiz mamlakatimizda sog‘lom va barkamol, vatanparvar yosh avlodni – Yangi O‘zbekiston bunyodkorlarini voyaga yetkazish, jismoniy tarbiya va sport sohasini rivojlantirish maqsadida olib borayotgan keng ko‘lamli islohotlarimizning yana bir amaliy natijasi sifatida barchamizga g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi, millionlab tengdoshlaringiz uchun o‘rnak va namuna bo‘lib xizmat qiladi.
Fursatdan foydalanib, sizlar kabi salohiyatli, irodasi mustahkam, el-yurtga sadoqatli yoshlarni tarbiyalab kamolga yetkazgan mehribon ota-onalaringizga, sizlar bilan yonma-yon turib, yuksak cho‘qqilarni zabt etishingizga munosib hissa qo‘shgan mohir va jonkuyar ustoz-murabbiylaringizga o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan chin dildan tashakkur izhor etaman.
Yirik xalqaro sport bellashuvi – Osiyo o‘yinlarida qo‘lga kiritgan tarixiy natijalaringiz bilan sizlarni yana bir bor samimiy qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, kelgusi faoliyatingizda yangi-yangi zafarlar, oilalaringizga baxtu saodat tilayman.

Президент поздравил членов спортивной делегации Узбекистана, принявших участие в Азиатских играх
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил членов спортивной делегации Узбекистана, принявших участие в XIX летних Азиатских играх, проходивших в Китайской Народной Республике.
«Уважаемые спортсмены и тренеры!
Дорогие мои дети!
Искренне, от всего сердца поздравляю Вас, мои дорогие, и в вашем лице весь наш народ с достойным участием и достижением высоких результатов на XIХ летних Азиатских играх, прошедших в китайском городе Ханчжоу.
Несомненно, ваша упорная борьба и огромные успехи во имя защиты чести родного Узбекистана безмерно радуют всех нас, весь многонациональный народ нашей страны.
Наши соотечественники с большим интересом и воодушевлением наблюдали через средства массовой информации и социальные сети каждое ваше выступление на этом престижном спортивном турнире, проводимом раз в четыре года в масштабе всего нашего огромного континента. Весь народ Узбекистана поддерживал вас и просил у Всевышнего успехов и побед!
Высокий профессионализм, невиданные мужество и стойкость, сильнейшее стремление к победе и непоколебимая воля, проявленные членами нашей национальной сборной в ходе этих соревнований с участием 11 тысяч спортсменов из 45 государств Азии, принесли нашей стране 22 золотые, 18 серебряных и 31 бронзовую медали, что достойно всяческого восхищения.
С особым удовлетворением хочу отметить тот факт, что ровно половина золотых медалей, завоеванных 31 спортсменом нашей страны, приходится на долю девушек.
Нас всех радует, что 132 представителя нашей страны, добыв в общей сложности 71 медаль, показали тем самым рекордный по сравнению с прошлой Азиадой результат.
Отважные наши сыны и дочери, оставив позади такие государства с развитой сферой спорта, как Китайский Тайпей, Бахрейн, Северная Корея, Гонконг, Иран, Индонезия, Казахстан, Катар, Сингапур, Малайзия, Вьетнам и Кувейт, заняли почетное пятое место в общекомандном зачете после Китайской Народной Республики, Японии, Южной Кореи и Индии, что, без преувеличения, открыло еще одну яркую страницу в истории спорта Узбекистана.
Всех без исключения болельщиков вновь восхитили уникальный талант, мастерство и способности Баходира Жалолова, Жалгасбая Бердимуратова, Улугбека Рашитова, Хасанбоя Дусматова, Абдумалика Халакова, Тахмины Икромовой, Диёры Келдиёровой, Севинч Рахимовой, Виланы Савадян, Эвелины Аталянц, Шарифы Давроновой, Сафины Саъдуллаевой, Музаффара Турабоева, Ольги Забелинской, Шохмурода Холмуродова, Нурислома Тухтасин угли, Умида Эсонова, Артёма Штурбабина, Хилолы Ортикбоевой, Мухсина Хисомиддинова, Зайнаб Дайибековой, Плиеги Лары Марии Паолы, Херреры Лары Луизы Фернанды, Гулистон Пердебаевой, Анны Пракатень, Шехроза Хакимова, Дилшоджона Худойбердиева, Давиржона Давронова, Алишера Турдиева, Муроджона Йулдошева и других спортсменов, достойно защитивших честь страны в ходе прошедших напряженных соревнований.
Ставшая гордостью узбекского фехтовального спорта Зайнаб Дайибекова продемонстрировала, что в Азии ей нет равных в командной сабле, а Анвар Клевлеев доказал свое превосходство над большинством соперников на состязаниях по гребному слалому.
Вместе с тем наши молодые спортсмены подтвердили свой непревзойденный статус в кураше, дзюдо, боксе, легкой атлетике, художественной гимнастике, а также лидерство в таэквондо, велоспорте, тяжелой атлетике и футболе.
Эти успехи, достигнутые на Азиатских играх, имеют для нас огромное значение, ведь таким образом вы прославили национальную спортивную школу, показали всему миру, на какие великие свершения способна молодежь Узбекистана.
В свою очередь, я убежден, что вы достигнете больших высот и на предстоящих в 2024 году XXXIII Олимпийских играх в Париже!
Без сомнения, высоко подняв флаг нашей страны и заняв высокие места, вы в очередной раз продемонстрировали практические результаты широкомасштабных реформ, проводимых в нашей стране в целях воспитания здорового и гармонично развитого, патриотичного молодого поколения – созидателей Нового Узбекистана, развития сферы физической культуры и спорта. Все это переполняет наши сердца чувством гордости, служит примером и образцом для миллионов ваших сверстников.
Пользуясь возможностью, от себя лично и от имени нашего народа выражаю искреннюю признательность вашим родителям, которые воспитали и вырастили таких преданных своей стране, обладающих высоким потенциалом и твердой волей молодых людей, а также вашим самоотверженным наставникам и тренерам, которые, стоя плечом к плечу с вами, внесли достойный вклад в достижение высоких рубежей.
Вновь сердечно поздравляю вас с вашим историческим результатом, достигнутым на крупном международном спортивном турнире – Азиатских играх, желаю всем вам здоровья, новых побед в дальнейшем и благополучия вашим семьям.