Yunon-rum kurashi bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasini yangi bosh murabbiy boshqaradi
Milliy olimpiya qo‘mitasi xabariga ko‘ra, yaqin yillarda ham O‘zbekiston sharafini xalqaro maydonda munosib himoya qilib kelgan Rustam Assakalov endi asosiy jamoa boshqaruviga o‘tadi. Uning oldiga sportchilarni Aichi-Nagoya – 2026 yozgi Osiyo va Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o‘yinlariga munosib tayyorlash vazifasi qo‘yilgan.
Eslatib o‘tamiz, 40 yoshli mutaxassis Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlaridan so‘ng sportchilik faoliyatini yakunlaganini e’lon qilgan edi. Assakalov faoliyati davomida uchta Olimpiya o‘yinlarida O‘zbekiston terma jamoasi sharafini himoya qilgan. Shuningdek, uning hisobida jahon chempionatlarining 1 tadan kumush va bronza, qit’a birinchiliklarining esa 3 ta oltin, 2 ta kumush va 2 ta bronza medallari mavjud.

Рустам Ассакалов назначен тренером сборной Узбекистана по греко-римской борьбе
На пост главного тренера Национальной сборной Узбекистана по греко-римской борьбе назначен Рустам Ассакалов, который достойно защищал честь нашей страны на международной арене. Тренер будет готовить отечественных борцов к летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026 и летней Олимпиаде Лос-Анджелес-2028. Об этом сообщила пресс-служба НОК.
Отмечается, что после окончания летних Олимпийских игр Париж-2024, 40-летний Ассакалов объявил о завершении своей профессиональной карьеры.
В ходе своей спортивной деятельности Ассакалов защищал честь Узбекистана на трёх Олимпиадах. В активе спортсмена имеются 1 серебряная и 1 бронзовая медали чемпионатов мира, а также, 3 золота, 2 серебра и 2 бронзы континентальных первенств.