Foto: XTB matbuot xizmati kanali
Ijtimoiy tarmoqlarda maktablarda koronavirus bilan bog‘liq vaziyat tufayli 15 mart kunidan boshlab ta’til e’lon qilinishi haqida ma’lumot tarqatildi.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi mazkur tarqatilgan ma’lumot noto‘g‘riligini ma’lum qiladi. O‘quvchilar o‘tgan yillarida bo‘lganidek, 21 mart kunidan navbatdagi ta’tilga chiqadi. Ta’til yetti kun davom etadi.
Ta’kidlash lozimki, Xalq ta’limi vazirligi Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi bilan muntazam aloqada.
Shu bilan birga, Xalq ta’limi vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi maktablarda koronavirus tarqalishini oldini olishga qaratilgan chora tadbirlarni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shma qaror qabul qilgan.
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bilan hamkorlikda koronavirus infeksiyasini oldini olish borasidagi tavsiyalarini posterlar shaklida chop etdi va ular maktablarga tarqatildi.

МНО опровергло слухи о том, что из-за коронавируса школьные каникулы начнутся 15 марта
В социальных сетях была распространена информация о том, что в школах с 15 марта объявят каникулы в связи с распространением коронавируса.
Министерство народного образования Республики Узбекистан заявило, что данная информация не является достоверной. Школьники, как и в прошлые годы, выйдут на каникулы 21 марта. Каникулы продлятся 7 календарных дней.
Отмечается, что Министерство народного образования Узбекистана находится в тесной связи с Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения Узбекистана.
Министерство народного образования и Министерство здравоохранения приняли совместное решение, которое направлено на усиление мер по предотвращению распространения коронавируса в школах.
Распространены специальные постеры с рекомендациями по предотвращению коронавируса COVID-19.
Министерство народного образования при необходимости будет информировать общественность о развитии ситуации.