2024 yil 17 sentyabrdan 20 sentyabrga qadar O‘zbekistonda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi yirik tadbir - ICTWEEK Uzbekistan 2024 bo‘lib o‘tmoqda. ICTWEEK’ning uzoq muddatli hamkori sifatida Huawei kompaniyasi 5G tarmoqlarida sun’iy intellekt ilovalariga asoslangan «New Calling» optik tarmoqlarning yangi avlodi, Wi-Fi 7 texnologiyalari hamda mahalliy aloqa operatorlari foydalanuvchilariga yangi turdagi xizmatlar va tajribalarni taqdim etish imkonini beruvchi yangi yechimlar va texnologiyalarni taqdim etadi.
17-20 sentyabr kunlari CAEx ko‘rgazmalar markazida ICTWEEK 2024 – O‘zbekiston AKT sohasidagi asosiy tadbirlaridan biri bo‘lib o‘tmoqda. Huawei har yil haftaning asosiy tadbirlarida, jumladan, ICT EXPO 2024 ko‘rgazmasida ishtirok etadi. Shuningdek, Huawei kompaniyasi birinchi marotaba Huawei ICT Talent Summit (https://www.huawei.com/uz/events/uz/ictweek-uzbekistan-2024) - keng ko‘lamli ta’lim sammitini o‘tkazmoqda. 18 sentyabr kuni davlat sektori, xalqaro tashkilotlar, O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari vakillari, Huawei kompaniyasi va AKT yo‘nalishi talabalari intellektual kelajakni ilgari surish uchun raqamli iqtidorlar transformatsiyasini muhokama qiladilar.
ICTWEEK 2024 ochilish marosimida Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi bosh direktori Chen Szyakay tabrik so‘zi bilan o‘z chiqishini boshladi. U o‘z nutqida ICTWEEK Uzbekistan tadbiri nafaqat mahalliy darajada, balki xalqaro miqyosda ham soha mutaxassislari va aholi uchun texnologik innovatsiyalarni namoyish etish uchun muhim maydon ekanligini ta’kidladi. «Biz 5 yil oldin ICTWEEK 2019 da O‘zbekistonda 5Gning birinchi qadamlarining guvohi bo‘ldik. Mahalliy aloqa operatorlari bilan birgalikdagi sa’y-harakatlar ko‘magida 2021 yildan boshlab mamlakatda 5G aloqa tarmoqlari muvaffaqiyatli tarzda rivojlanmoqda. Bugungi kunda tarmoqlarning keyingi rivojlanishi uchun raqamli infratuzilma shaklida mustahkam poydevor qo‘yilgan bo‘lib, bu yerda tarmoq o‘zining tarmoq, bulut va sun’iy intellekt imkoniyatlarini yangi foydalanuvchilar tajribasi va vertikal sanoat uchun birlashtirishi mumkin bo‘ladi. O‘z navbatida, biz «Raqamli O‘zbekiston – 2030» strategiyasiga tayangan holda va AKT sohasidagi iste’dodlarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlagan holda innovatsiyalar orqali mamlakatning raqamli transformatsiyasiga hissa qo‘shishda davom etamiz».
Huawei stendi ICTWEEK 2024 ko‘rgazmasida telekommunikatsiya sanoati, iqtisodiyotning turli sohalari, sanoat va jamiyat uchun yechimlar hamda texnologiyalarni taqdim etib, aqlli raqamli dunyo imkoniyatlarini namoyish etadi.
Aloqa operatorlari uy tarmoqlari va kichik va o‘rta biznes korxonalari foydalanuvchilari uchun gigabit tezliklarni taqdim etuvchi yangi FTTR yechimlari bilan tanishish, shuningdek, xizmatlar sifatini oshirish va raqamli kelajakka bir qadam yaqinlashish imkonini beruvchi Sun’iy Intellektga asoslangan sall-markazlarning xizmatlari haqida bilib olishlari mumkin bo‘ladi.
Tashrif buyuruvchilar real vaqt rejimida ko‘zoynaksiz 3D ilova xizmatlarini (Glasses-Free 3D for New Services) sinab ko‘ra oladilar, ular yuqori tezliklar va 5G tarmoqlarining past kechikishini inobatga olgan holda ko‘ngilochar va ijtimoiy sohalarga, masalan, tibbiyot yoki ta’limga yangi tajriba olib kirishga qodir. Kompaniya mutaxassislari esa yuqori sifatli xizmatlarning keng to‘plami tufayli an’anaviy ovozli xizmatlarni 5G tarmoqlarida UHD video chaqiruvlariga o‘zgartirib beruvchi, intellektual tarjima qilish, mijozlarga intellektual xizmat ko‘rsatish imkonini beruvchi, kontent almashishni soddalashtiruvchi hamda masofaviy o‘zaro aloqani boyitadigan «New Calling» texnologiyalarining imkoniyatlarini sinab ko‘rishga yordam beradi.
Stendda ta’lim, davlat xizmatlari, moliya sektori, ishlab chiqarish, elektr tarmoqlari va jamoat joylarida, masalan, aeroportlarda Wi-Fi 7 texnologiyalarini qo‘llashning turli ssenariylari taqdim etilgan. Wi-Fi 7 simsiz aloqa, yuqori tezlik va yuqori xavfsizlikni o‘zida mujassam etadi.
Intellektual antenna 3.0 texnologiyasi muntazam tarzda optimal quvvatni saqlab, foydalanuvchilarni kuzatib borish imkonini beradi.
Huawei Cloud bo‘limi bulutli arxitektura va texnologik innovatsiyalar turli sohalarda, jumladan, OAV va ko‘ngilochar, elektron tijorat va chakana savdo, internet-moliya, telekommunikatsiyalar va aqlli transport vositalarida biznesni o‘zgartirish hamda operatsion samaradorlikni oshirishga yordam beradigan ssenariylarni taqdim etadi. Xizmat ko‘rsatish sohasi uchun Intellektual yechimlar bo‘yicha ekspertlar Huawei Mobile Money — oddiy va ishonchli moliyaviy boshqaruv uchun «Super APP» ilovasini yaratish uchun zarur vositalar to‘plamiga ega bo‘lgan ilovaning yechimini namoyish etadi.
Intellektual qurilmalar ishqibozlari uchun kompaniya Pura 70 seriyali HUAWEI kamerofoni, harakat chog‘ida yuqori tezlikdagi tasvirga olish va innovatsion telefotoobektiv kabi texnologik yangiliklarni taqdim etadi. Smartfon Kunlun Glass oynasining ikkinchi avlodi bilan jihozlangan bo‘lib, devaysning old yuzasida ham, orqa panelida ham ishlatiladi. Shuningdek, tashrif buyuruvchilar nova 12 seriya smartfonlari bilan tanishishlari mumkin, u nafaqat yuqori avtonomiyani, balki minimal kechikish bilan kuchli o‘yin protsessorini, «superqurilma» funksiyasini va ko‘plab foydali xizmatlarga ega bo‘lgan ajoyib ishlaydigan EMUI 14 interfeysini taklif qiladi.
«ICTWEEK 2024»ning «Gold Partner»i sifatida Huawei kompaniyasi barchani ko‘rgazma zonasiga tashrif buyurishga, shuningdek, 2024 yil 18 sentyabrda bo‘lib o‘tadigan Huawei ICT Talent Summit ta’lim sammitida ishtirok etishga taklif qiladi. Sammitda AKT sohasida raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish va yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlashning asosiy masalalari muhokama qilinadi, shuningdek, ta’lim sohasi uchun raqamli texnologiyalarning so‘nggi yutuqlari taqdim etiladi. Talabalar «ICT Competition 2024-2025» tanlovining AyTI yo‘nalishlari va tafsilotlari bilan yetakchi universitetlarda Huawei ICT Academy faoliyati bilan tanishishlari mumkin bo‘ladi.

ICTWEEK 2024: На пути от инноваций 5G к скоростям 5.5G
С 17 по 20 сентября текущего года в Узбекистане проходит крупное мероприятие в области информационных коммуникационных технологий - ICTWEEK Uzbekistan 2024.  Будучи долгосрочным партнером ICTWEEK, компания Huawei представляет новейшие решения и технологии, такие как «New Calling», основанные на приложениях искусственного интеллекта на сетях 5G, новое поколение оптических сетей, технологии Wi-Fi 7 и другие инновации, которые позволят местным операторам связи предоставлять пользователям новые виды услуг и опыта.
С 17 по 20 сентября в выставочном центре CAEx проходит ICTWEEK 2024 – одно из основных событий в ИКТ сфере Узбекистана. Компания Huawei на ежегодной основе принимает участие в основных мероприятиях недели, включая выставку ICT EXPO 2024. А также впервые проводит масштабный образовательный саммит Huawei ICT Talent Summit. 18-го сентября представители государственного сектора, международных организаций, высших учебных заведений Узбекистана, компании Huawei и студенты ИКТ направлений обсудят трансформацию цифровых талантов для продвижения интеллектуального будущего.
На церемонии открытия ICTWEEK 2024 с приветственной речью выступил генеральный директор компании Huawei в Узбекистане Чэнь Цзякай. В своей речи он отметил, что мероприятие ICTWEEK Uzbekistan является значимой площадкой для демонстрации технологических инноваций для специалистов сферы и для населения не только на локальном уровне, но и на международном.  «Мы видели первые шаги 5G в Узбекистане 5 лет назад на ICTWEEK 2019. И благодаря совместным усилиям с местными операторами связи сети 5G успешно развиваются в стране с 2021 года. На сегодняшний день заложен прочный фундамент в виде цифровой инфраструктуры для последующей эволюции сетей к 5.5G, где отрасль сможет интегрировать свои сетевые, облачные и ИИ возможности для нового опыта пользователей и вертикальных индустрий. Со своей стороны, мы продолжим способствовать цифровой трансформации страны через инновации, опираясь на стратегию «Цифровой Узбекистан 2030» и поддерживая развитие талантов в сфере ИКТ».
Стенд Huawei на выставке ICTWEEK 2024 представляет решения и технологии для телеком индустрии, различных секторов экономики, промышленности и общества, демонстрируя возможности интеллектуального цифрового мира.
Операторам связи будет интересно ознакомиться с новыми решениями FTTR с предоставлением гигабитных скоростей для пользователей домашних сетей и предприятий малого и среднего бизнеса, а также узнать о функциях колл-центров на базе Искусственного Интеллекта, которые позволят повысить качество услуг и стать на шаг ближе к цифровому будущему.
Посетители смогут в реальном времени испытать сервисы приложений 3D без очков (Glasses-Free 3D for New Services), которые за счёт высоких скоростей и низкой задержки сетей 5G способны принести новый опыт как в развлекательную сферу, так и в социальную, например, в медицину или образование. А специалисты компании помогут испытать возможности технологий “New Calling”, которые благодаря широкому набору высококачественных интерактивных услуг преображают традиционные голосовые услуги в видеовызовы UHD на сетях 5G, позволяют совершать интеллектуальный перевод, интеллектуальное обслуживание клиентов, упрощают обмен контентом и обогащают дистанционное взаимодействие.
На стенде представлены различные сценарии применения технологий Wi-Fi 7 в таких сферах, как образование, государственные услуги, финансовый сектор, производство, электросети и в общественных местах, например, в аэропортах. Wi-Fi 7 сочетает в себе улучшенный опыт беспроводного соединения, высоких скоростей и повышенной безопасности. Технология интеллектуальной антенны 3.0 позволяет сигналу следовать за пользователями, постоянно поддерживая оптимальную мощность.
Подразделение Huawei Cloud представляет сценарии при которых облачная архитектура и технологические инновации  способствуют трансформации бизнеса и повышению операционной эффективности в различных секторах, включая СМИ и развлечения, электронную коммерцию и розничную торговлю, интернет-финансы, телекоммуникации и интеллектуальные транспортные средства. Эксперты по Интеллектуальным решениям для сферы услуг продемонстрируют решение Huawei Mobile Money – приложение с набором необходимых инструментов для создания приложения «Super APP» для простого и надежного управления финансами.
Для любителей интеллектуальных устройств компания представляет технологичные новинки, такие как камерофон HUAWEI серии Pura 70 c высокоскоростной съемкой в движении и инновационным телефотообъективом. Смартфон оснащен вторым поколением стекла Kunlun Glass, которое используется как на лицевой поверхности, так и на задней панели девайса. Посетители также могут ознакомиться с линейкой nova 12, предлагающей не только высокую автономность с быстрой зарядкой аккумулятора, но и мощный процессор для игр с минимальной задержкой, функцию «суперустройство» и отлично работающий интерфейс EMUI 14 с множеством полезных функций.
Будучи «Gold Partner» ICTWEEK 2024, компания Huawei приглашает всех посетить свою выставочную зону, а также принять участие в образовательном саммите «Huawei ICT Talent Summit» 18-го сентября 2024г. На саммите будут обсуждаться ключевые вопросы развития цифровых  навыков и поддержки молодых талантов в сфере ИКТ, а также будут представлены последние достижения цифровых технологий для образовательной сферы. Студенты смогут ознакомиться с деятельностью Huawei ICT Academy в ведущих университетах с IT направлениями и деталями конкурса «ICT Competition 2024-2025».