Fransiyadagi namoyishlardan so‘ng benzin narxi oshmaydigan bo‘ldi
«Yoqilg‘i solig‘i oshishi yarim yilga to‘xtatilgani e’lon qilingach, Yelisey saroyi narx oshishi 2019 yilning oxirigacha bekor qilinganini ma’lum qildi»,- deyiladi «BFMTV» telekanali xabarida.
Avvalroq Fransiya bosh vaziri Eduar Filipp ommaviy namoyishlarga javoban hukumat benzin va dizel yoqilg‘isi narxini 6 oy oshirmaslikka qaror qilganini ma’lum qilgan edi.
Eslatib o‘tamiz, Fransiyada benzin narxi oshishiga qarshi o‘tkazilgan «sariq nimchalilar» namoyishi 17 noyabrda boshlangan edi.
Ommaviy namoyishlar natijasida politsiya bilan to‘qnashuvlar, mashinalarning yoqilishi, do‘konlar va banklarning buzilishi kabi holatlar sodir bo‘ldi. Oqibatda to‘rt kishi halok bo‘ldi, yuzlab kishilar jarohatlandi.

После протестов во Франции не повысят налог на топливо в 2019 году
Во Франции налог на топливо не будет повышаться весь 2019 год. Об этом в среду, 5 декабря, передает «Корреспондент.net»
После объявления во вторник о приостановке на полгода повышения налогов на топливо Елисейский дворец заявил, что это повышение в конечном итоге будет отменено на 2019 год, сообщил телеканал BFMTV.
Накануне премьер-министр Франции Эдуар Филипп в ответ на массовые протесты «желтых жилетов» заявил, что власти страны на шесть месяцев отложили повышение сборов на бензин и дизельное топливо.
Напомним, акции протеста «желтых жилетов», выступающих, в частности, против повышения цен на бензин, начались во Франции 17 ноября.
Массовые протесты сопровождаются столкновениями демонстрантов с полицией, погромами и поджогами машин, разрушениями магазинов, банков. В ходе протестов погибли четыре человека, сотни получили ранения.