Sooronbay Jeenbekov ikki marta prezident bo‘lmoqchi emas
Inauguratsiyasi 2017-yilning noyabr oyida bo‘lib o‘tgan Qirg‘iziston prezidenti Sooronbay Jeenbekov ikkinchi muddatga nomzodini ilgari surmoqchi emas. Bu haqda «RIA Novosti» xabar berdi.
Jeenbekovning rejasi 2019-yil yakunlariga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’lum bo‘ldi.
Yig‘ilishda qatnashgan jurnalistlardan biri Qirg‘izistonning hozirgi rahbariga barcha islohotlarni amalga oshirishga ulgurishi uchun bitta prezidentlik muddati yetmasligi mumkinligini ta’kidlagandi.
«Yo‘q, yo‘q, kerak emas. Ikkinchi muddat kerak emas», — deya Jeenbekov boshqa savollarga o‘tishni so‘ragan.
Ma’lumot uchun: Qirg‘izistonda prezident olti yilga, ammo bir muddatga saylanadi. Respublikada keyingi prezidentlik saylovlari 2023-yilga belgilangan.

Президент Киргизии заявил, что не намерен идти на второй срок
Президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков в среду на пресс-конференции по итогам 2019 года заявил, что не намерен идти на второй срок.
Согласно конституции республики, президент Киргизии избирается сроком на шесть лет, но только один раз. Инаугурация Жээнбекова состоялась в ноябре 2017 года. Следующие президентские выборы в республике должны пройти в 2023 году.
Один из участников пресс-конференции выразил опасение, что одного президентского срока для реализации всех реформ Жээнбекову может быть недостаточно.
«Нет, нет, не надо. Второго срока не надо», - прервал его Жээнбеков и попросил перейти к другим вопросам.