Prezident Mirziyoyev Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi raisini qabul qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-may kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi majlisi doirasida Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Uchrashuvda «Air Products», «CNH Industrial» va «Silverleaf» kompaniyalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston-AQSh strategik sheriklik munosabatlarida yuqori darajaga erishilgani hamda palata mamlakatlarimiz savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorligini rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, o‘zaro savdo va investitsiyalar hajmi barqaror oshmoqda, energetika, qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, oziq-ovqat sanoati va boshqa tarmoqlarda loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Kerolin Lemm AQSh ishbilarmon doiralari nomidan O‘zbekiston yetakchisiga ikki mamlakat iqtisodiy hamkorligiga shaxsan e’tibor qaratayotgani va uni har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Amerika tadbirkorlarining O‘zbekistondagi faoliyatni kengaytirish, moliyaviy instrument va mexanizmlarni rivojlantirish borasidagi ilg‘or tajribani joriy etish hamda turli tarmoqlarda loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq rejalari muhokama qilindi.
Joriy yilda Toshkent shahrida AQShning peshqadam kompaniya va banklari ishtirokida biznes forumini o‘tkazish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Шавкат Мирзиёев принял председателя Американо-Узбекской торговой палаты
3 мая в рамках программы Ташкентского международного инвестиционного форума и заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию во главе с председателем Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм. Во встрече также приняли участие руководители компаний «Air Products», «CNH Industrial» и «Silverleaf».
Отмечен нынешний высокий уровень узбекско-американских отношений стратегического партнерства, а также весомый вклад палаты в развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества наших стран.
Стабильно растут объемы взаимной торговли и инвестиций, успешно реализуются проекты в области энергетики, сельского хозяйства, машиностроения, пищевой промышленности и других.
От имени деловых кругов США Кэролин Лэмм искренне поблагодарила главу нашего государства за оказываемые личное внимание и всемерную поддержку экономическому взаимодействию двух стран.
Были обсуждены конкретные планы американского бизнеса по расширению присутствия в Узбекистане, внедрению передового опыта развития финансовых инструментов и механизмов, а также реализации проектов в различных отраслях.
Достигнута договоренность о проведении в этом году в городе Ташкенте бизнес-форума с участием флагманских компаний и банков США.