Shtat bosh vaziri Yogi Adityanatx halok bo‘lganlarning oilasiga 400 ming rupiya (5,36 ming dollar) miqdorida kompensatsiya to‘lashga topshiriq berdi. Shuningdek, u rasmiylardan jabr ko‘rganlarga tibbiy yordam ko‘rsatishni so‘ragan.
Juma kuni Uttar-Pradeshda chaqmoq urishidan 15 kishi halok bo‘lgandi. Shanba kuni Bixar shtatida yana 20 kishi yashin qurboni bo‘ldi, qariyb 40 dan ortiq odam jarohatlangan.
Jabr ko‘rganlarning aksariyati — fermerlar va dalalarda qishloq xo‘jaligi ishlari bilan shug‘ullanuvchi ishchilar. Ta’kidlanishicha, kuchli yomg‘ir yanada ko‘plab fermerlarning dalaga chiqishiga majbur qilgan. Ular guruch hosilini ko‘paytirish uchun musson mavsumidan imkon qadar foydalanib qolishga urinishadi. Lekin fermerlarning hammasi ham chaqmoq xavfini to‘g‘ri baholamaydi.
Tabiiy ofatlarga qarshi kurash milliy boshqarma ma’lumotlariga ko‘ra, may oyining o‘rtalaridan buyon Hindistonda 253 kishi chaqmoq zarbidan halok bo‘lgan, 49 kishi jarohatlangan. 90% o‘lim Uttar-Pradesh va Bixar shtatlarida qayd etilgan.
Har yili Hindistonda chaqmoq urishidan 2-3 ming kishi hayotdan ko‘z yumadi. Biroq bu yil mintaqada momaqaldiroqlar ko‘p kuzatilmoqda. Favqulodda kuchli yomg‘irlar esa iyun uchun xos emas. Meteorologlarning ma’lum qilishicha, yog‘ingarchiliklar Bixar shtatida 66%, Uttar-Pradesh shtatida 72% ga ko‘paygan.

В Индии погибли более 20 человек из-за ударов молний
По меньшей мере 23 человека погибли и 29 пострадали в результате ударов молний в различных районах индийского штата Уттар-Прадеш в субботу, сообщает телеканал NDTV со ссылкой на управление комиссара по оказанию чрезвычайной помощи.
Главный министр штата Йоги Адитьянатх поручил окружным судьям выплатить семьям погибших компенсацию в размере 400 тысяч рупий ($5,36 тыс). Он также попросил чиновников обеспечить надлежащую медицинскую помощь пострадавшим, говорится в заявлении.
Ранее в пятницу от ударов молний в Уттар-Прадеше погибли 15 человек. Еще более 20 человек погибли в субботу от ударов молний в штате Бихар, более 40 пострадали.
Большинство жертв — это фермеры и рабочие, которые выполняли сельскохозяйственные работы на полях. Отмечается, что интенсивные дожди привели к тому, что все больше фермеров выходят в поле, чтобы максимально использовать время муссона для повышения урожая риса, при этом не все они правильно оценивают опасность разрядов молний.
Согласно данным Национального управления по борьбе со стихийными бедствиями, в Индии с середины мая по меньшей мере 253 человека погибли от ударов молний и 49 получили ранения, причем 90% смертей отмечено в штатах Уттар-Прадеш и Бихар.
Ежегодно от ударов молний в Индии погибают от 2 до 3 тысяч человек. Однако в этом году в регионе отмечались большое количество грозовых облаков, а также чрезвычайно сильные дожди, необычные для июня. По данным метеорологов, в штате Бихар число осадков на 66% превысило норму для июня, в штате Уттар-Прадеш — на 72%.