Ўзмиллийбанкнинг 2021 йилдаги муваффақият ва ютуқлари
Мамлакатнинг энг йирик банкларидан бири бўлган «Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки» АЖ (Ўзмиллийбанк) ўтказилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг фаол иштирокчиси ҳисобланади ва йирик инвестицион ҳамда ижтимоий лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этади.
Ўзмиллийбанк 2021 йилда активларни ошириш, мустаҳкам ресурс базасини шакллантириш ва ундан оқилона фойдаланиш, банк хатарларини самарали бошқариш сиёсатини жорий этиш бўйича улкан ишларни олиб борди.
Рақамлар ва фактлар
2021 йили кредитлашни ошириш ва тадбиркорларга кўмаклашиш доирасида Ўзмиллийбанк томонидан инвестицион мақсадларга 11,9 трлн сўм, ковиддан кейинги даврда ишлаб чиқариш қувватларини тиклашга ва хўжалик юритувчи субъектларнинг айланма маблағларини тўлдиришга 10,0 трлн сўм йўналтирилган. Хусусан, 2021 йили экспортчилар фаолиятини қўллаб-қувватлашга 5,4 трлн сўм кредит маблағлари ажратилди. Натижада 2021 йили экспортчилардан келиб тушган валюта маблағлари 725,8 млн АҚШ долларини ташкил этган.
Бундан ташқари, 2021 йилда давлат томонидан хўжалик юритувчи субъектларга тақдим этилган преференция ва имтиёзлардан фойдаланиш учун шароит яратиш мақсадида 931 нафар субъектга Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат фонди томонидан 1,6 трлн сўмлик кафиллик ва компенсациялар тақдим этилди.
Шундай қилиб, 2022 йил 1 январь ҳолатига кўра банк активлари 89,9 трлн сўмни (олдинги йилга нисбатан 10,0 трлн сўмга ўсган), кредит портфели эса 74,0 трлн сўмни (8,4 трлн сўмга ўсган) ташкил этди ва соф фойда режаси 103 фоизга бажарилди.
Амалга оширилган лойиҳалар
Мустақилликнинг илк кунлариданоқ миллий иқтисодиётни янгилаш, қулай ишбилармонлик ва инвестицион иқлимни яратишда ҳуқуматнинг ишончли таянчи бўлиб айнан «Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки» АЖ хизмат қилди. Мамлакат иқтисодиёти учун стратегик аҳамиятга эга бўлган инвестицион лойиҳаларни молиялаштириш ҳар доим Ўзмиллийбанкнинг устувор мақсадларидан бўлган.
Ушбу ташаббусларнинг асосий қисми иқтисодиётнинг ёқилғи-энергетика мажмуаси, тўқимачилик саноати, транспорт ва алоқа хизмати, коммунал хўжалигини ривожлантириш ва бошқа тармоқларида амалга оширилган.
2021 йили Банк 50 дан ортиқ инвестицион лойиҳаларни молиялаштиришга ва стратегик муҳим корхоналарга молиявий кўмак кўрсатишга умумий суммаси 1,2 млрд АҚШ доллари эквивалентида бўлган кредитлар ажратган. Хусусан:
· қурилиш соҳасига - 305 млн АҚШ доллари;
· энергетика тармоғига - 295 млн АҚШ доллари;
· транспорт, алоқа ва коммуникацияларга - 293 млн АҚШ доллари;
· коммунал хўжалигига - 75 млн АҚШ доллари;
· тўқимачилик саноатига - 62 млн АҚШ доллари;
Ўзмиллийбанк томонидан ажратилган кредитлар ҳисобига 2021 йили 19 та йирик инвестицион лойиҳаларни ишга тушириш таъминланди ва 6 500 дан зиёд ишчи ўринлари яратилди. Сўз қуйидаги лойиҳалар ҳақида кетмоқда:
- «Uzbekistan Airways» АЖнинг эҳтиёжлари учун янги Боинг-787-8 самолёти харид қилиниши;
- «Оҳангаронцемент» АЖ негизида қуввати йилига 3 млн тоннагача бўлган, қуруқ усулда цемент ишлаб чиқарувчи заводнинг қурилиши (114 та ишчи ўрни яратилган);
- ўз ичига 17,5 минг кв.метрли бозорни ва 16,3 минг кв.метрли кросс-докингни қамровчи «Food City Tashkent» агрологик ва савдо мажмуасини барпо этилиши;
- «Технопарк» МЧЖ негизида йилига 1,1 млн донагача кир ювиш машиналари ва 75 минг донагача савдо музлатгичлари ишлаб чиқарилишини ташкил этилиши.
Банк томонидан молиялаштириладиган яна бир йирик лойиҳа «Aroma-Kolor» МЧЖ ҳисобланади. Умумий қиймати 20,9 млрд сўм бўлган корхона гўшт ва колбаса маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган.
Хизмат кўрсатиш соҳаси
Инвестицион лойиҳаларни ўзлаштириш, хизмат кўрсатиш соҳаси сегментини қўллаб-қувватлаш доирасида ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 майдаги «Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига мувофиқ Ўзмиллийбанк томонидан минтақаларда хизмат кўрсатиш соҳасини такомиллаштиришга қаратилган лойиҳалар амалга оширилмоқда. Бунинг учун Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг 1 575,0 млрд сўмлик маблағлари жалб қилинган.
Минтақаларнинг иқтисодий ва ижтимоий салоҳиятидан ва аҳолининг эҳтиёжларидан келиб чиқиб, жалб қилинган маблағлар хизматлар соҳасига йўналтирилади. Ушбу соҳага соғлиқни сақлаш, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш, туризм ва меҳмонхона бизнеси, таълим, транспорт, қурилиш ва таъмирлаш, IT-коммуникациялар, умумий овқатланиш ва бошқаларни киради. Имтиёзли кредитларни тақдим этиш ҳисобига жами 1824 нафар истиқболли лойиҳалар молиялаштирилган.
Банк томонидан хизматларни ривожлантириш соҳасида молиялаштирилган бундай йирик лойиҳалардан бири — умумий қиймати 40,0 млн АҚШ доллари бўлган «DEPO MALL» савдо-кўнгилочар мажмуаси ташкил этилиши ҳисобланади.
2022 йилга хизматлар соҳасини ривожлантиришнинг учта йўналиши белгиланган:
Биринчиси: қишлоқ жойларида хизматлар соҳасини ривожлантириш, мавжуд тарихий объектларда, тоғли ҳудудларда, замонавий агросервисларда, қишлоқ хўжалигида экинларнинг юқори ҳосилдорлиги бўлган ҳудудларда туризмни тарғиб этиш.
Иккинчиси: аҳолиси 300 мингдан зиёд бўлган ўрта ва йирик шаҳар ва туманларда замонавий бозор хизматларини ривожлантириш.
Учинчиси:
Тошкент, Самарқанд ва Наманганда юқори даромадли хизматларни ҳамда таълим ва тиббиёт муассасалари жойлашган минтақаларда бошқа турдаги хизматларни ривожлантириш, замонавий савдо-кўнгилочар объектларни ривожлантириш.
Кўрсатилган йўналишлар бўйича 2022 йили савдо ва хизматлар ҳажмини 1,5 баробарга ошириш вазифаси берилган.
Чакана бизнес
Ўзмиллийбанк — чакана бизнесни ривожлантириш бўйича молиявий хизматлар бозорида етакчи позицияларни эгаллайди. 2021 йили банк ушбу йўналишда белгиланган вазифаларни муваффақиятли бажарди. Ўзмиллийбанк аҳолига ўндан ортиқ турдаги жозибадор омонатларни таклиф қилади. Натижада 2022 йилнинг 1 январи ҳолатига депозитлар ҳажми 8,5 трлн сўмни ташкил этди.
Аҳолининг зарур эҳтиёжларини қондириш мақсадида банк қуйидаги маҳсулотларни таклиф қилади: истеъмол кредити, автокредитлар, микрокредитлар, овердрафтлар ва таълим кредитлари.
Мижозларга қулай банк хизматларини тақдим этиш учун аҳоли кўп бўлган туманларда мини-банклар яратилган, у ерда барча турдаги чакана кредитлари берилади. Жисмоний шахсларда банкка келмасдан, «Milliy» мобил иловаси орқали онлайн тарзда кредит қарздорлиги ҳолатини, мунтазам тўловлар жадвалини кузатиб бориш, асосий қарз суммасини ва фоизларни тўлаш имкони мавжуд.
Шунингдек, жисмоний шахсларга кредит бериш жараёни ва ҳужжатларни расмийлаштириш соддалаштирилган. Натижада, 2021 йилнинг бошидан 10 273 та истеъмол кредити, 5814 та автокредит, 4907 та таълим кредити, 14 700 та овердрафт ва микроқарзлар ажратилган. Жами 44 мингдан ортиқ жисмоний шахсларга умумий қиймати 1 0114,6 млрд сўмдан ортиқ чакана кредитлар берилган.
Бугунги кунда Ўзмиллийбанк ипотека кредитини кенгайтириш дастурида фаол иштирок этмоқда, шу тарзда 2021 йили уй-жой харид қилишга 1 450,0 млрд сўм тақдим этилган.
Ривожланиш стратегияси
2021 йилни сарҳисоб қилар эканмиз, Банкнинг келгуси ривожи унинг стратегиясига асосланади, деб таъкидлаш зарур бўлади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 майда «2020-2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини  ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида»ги қарори қабул қилиниши мамлакатимизнинг банк тизимини ривожлантириш, хорижий банклар тажрибаси ва молия соҳасидаги халқаро тенденцияларни қамраб олган трансформация жараёнларини амалга оширишга ижобий импульс берди.
Ўзмиллийбанкни халқаро стандартларга мувофиқ ишлайдиган замонавий тижорат банкига айлантириш ва ўз ривожланишининг узоқ муддатли стратегиясини ишлаб чиқиш мақсадида «McKinsey & Company» халқаро консалтинг компанияси билан келишув имзоланди ҳамда Ўзмиллийбанкни икки босқичда ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича лойиҳа амалга оширилди.
Биринчи босқичда банк хизматлари бозори ва уни ривожлантириш истиқболларини, дунё тенденцияларини, чакана савдо бозорларини, мижозлар сегментациясини, банк хатарларини бошқариш жараёнини, банк ахборот технологиялари тизимини таҳлили ўтказилди. Иккинчи босқичда банкнинг стратегик мақсадлари шакллантирилган.
Олинган таҳлилий маълумотлар асосида «McKinsey & Company» халқаро консалтинг компанияси билан биргаликда 2025 йилгача Ўзмиллийбанкни ривожлантириш ва трансформация қилишнинг узоқ муддатли стратегияси ишлаб чиқилган, унинг ичига 32 та ташаббус ва 77 та лойиҳа киритилган. Уни амалга ошириш мақсадида Банкда Трансформацион офис яратилган.
Стратегияни муваффақиятли амалга ошириш натижасида банкнинг кредит портфелини 170,0 трлн сўмгача, соф фойдани эса 3,8 трлн сўмгача ошириш режалаштирилмоқда.
2022 йилги режалар
2022 йилда Ўзмиллийбанк ўз олдига муҳим мақсадларни қўймоқда. Банк активларини 95,6 трлн сўмгача, кредит портфелини 82,0 трлн сўмгача ошириш режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари, иқтисодиётнинг етакчи секторларини фаол кредитлаш сиёсатини амалга ошириш мақсадида 2022 йилда 22,6 трлн сўмлик кредит маблағларини қарийб 1596 лойиҳага йўналтириш мақсад қилинган. Шулардан, 12,5 трлн сўм инвестицион лойиҳаларни молиялаштиришга, хусусан:
- Йўловчи автобусларини харид қилиш йўли билан Тошкент шаҳрида жамоат транспортини яхшилаш;
- «Uzbekistan Airways» АЖ авиапаркини тўлдиришнинг лизинг етказиб беришларини молиялаштириш.
- Аҳолининг яшаш шароитини яхшилаш мақсадида 7097 хонадонли 81 та кўп қаватли турар жойларини фойдаланишга топшириш режалаштирилмоқда.
Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш 35 900 дан ортиқ ишчи жойларини яратиш имконини беради.
Кўзланган лойиҳаларни муваффақиятли амалга ошириш натижасида экспорт ҳажми 755,0 млн долларга, импорт ўрнини босувчи маҳсулот ҳажми эса 785,0 млн долларга етади. Давлат бюджетига тушум 3,1 трлн сўмдан ортиқни ташкил этиши кутилмоқда.

Итоги 2021 года: каких успехов и достижений добился Узнацбанк в прошедшем году
АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (Узнацбанк), будучи крупнейшим банком страны, является активным участником в проводимых экономических реформах, участвует в реализации крупных инвестиционных и социальных проектов.
В 2021 году Узнацбанк провел масштабную работу по увеличению активов, формированию и рациональному использованию прочной ресурсной базы, и внедрению политики эффективного управления рисками банка.
Цифры и факты
В 2021 году, в рамках увеличения кредитования и оказания помощи предпринимателям, Узнацбанком было направлено 11,9 трлн сумов на инвестиционные цели и 10,0 трлн сумов - на восстановление производственных мощностей в постковидный период, и для пополнения оборотных средств хозяйствующих субъектов. В частности, в 2021 году на поддержку деятельности экспортеров выделено 5,4 трлн сумов кредитных средств. В результате, валютные средства, поступившие от экспортеров в 2021 году, составили 725,8 млн долларов США.
Кроме того, в целях создания условий для использования преференций и льгот, предоставленных государством субъектам хозяйствования, в 2021 году 931 такому субъекту предоставлены поручительства и компенсации Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности на 1,6 трлн сумов.
Таким образом, по состоянию на 1 января 2022 года активы банка составили 89,9 трлн. сумов (рост на 10,0 трлн. сумов, по сравнению с предыдущим годом), кредитный портфель составил 74,0 трлн. сумов (рост на 8,4 трлн. сумов), план чистой прибыли выполнен на 103 процента.
Реализованные проекты
С первых дней независимости, надежной опорой правительства, в преобразовании национальной экономики, создании благоприятного делового и инвестиционного климата, стал именно АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан».
Финансирование инвестиционных проектов, имеющих стратегическое значение для экономики страны, всегда было одним из приоритетов Узнацбанка.
Основная часть данных инициатив реализована в таких отраслях экономики, как топливно-энергетический комплекс, текстильная промышленность, транспорт и связь, развитие коммунального хозяйства и другие.
В 2021 году Банк выделил кредиты на финансирование более 50 крупных инвестиционных проектов и оказание финансовой поддержки стратегически важным предприятиям на общую сумму, в эквиваленте, 1,2 млрд долларов США. В частности:
• строительство - 305 млн долларов США;
• энергетическая отрасль - 295 млн долларов США;
• транспорт, связь и коммуникации - 293 млн долларов США;
• коммунальное хозяйство - 75 млн долларов США;
• текстильная промышленность - 62 млн долларов США;
За счет выделенных Узнацбанком кредитов, в 2021 году обеспечен ввод
в эксплуатацию 19 крупных инвестиционных проектов и создано свыше 6 500 рабочих мест. Речь идет о таких проектах, как:
- приобретение нового самолета Боинг-787-8 для нужд АО «Uzbekistan Airways»;
- строительство завода по выпуску цемента сухим способом, мощностью до 3 млн тонн в год, на базе АО «Ахангаранцемент» (создано 114 рабочих мест);
- возведение агрологистического и торгового комплекса «Food City Tashkent», включающего в себя рынок площадью 17,5 тысячи кв. м и кросс-докинг на 16,3 тысячи кв.м;
- организация производства стиральных машин до 1,1 млн шт. и торговых холодильников - 75 тысяч шт. в год на базе ООО «Технопарк».
Еще одним крупным проектом, финансируемым банком, является ООО «Aroma-Kolor». Предприятие общей стоимостью 20,9 млрд сумов специализируется на производстве мясных продуктов и колбасных изделий.
В рамках освоения инвестиционных средств, поддержки сегмента сферы услуг и, в соответствие с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному развитию сферы услуг» от 11 мая 2021 года, Узнацбанком реализуются проекты, направленные на совершенствование сферы услуг в регионах. Для этого привлечены средства Фонда реконструкции и развития Узбекистана на сумму 1 575,0 млрд сумов.
Привлеченные средства, исходя из экономического и социального потенциала регионов и потребностей населения, направляются в сферу услуг, которая включает в себя здравоохранение, торговлю и бытовое обслуживание, туризм и гостиничный бизнес, образование, транспорт, строительство и реконструкцию, IT - коммуникации, общественное питание и другие. Всего, за счет предоставления льготных кредитов, профинансировано 1824 перспективных проекта.
Одним из таких крупных инвестиционных проектов в сфере развития услуг, профинансированных банком, является объект «Организация торгово-развлекательного комплекса «DEPO MALL», общей стоимостью 40,0 млн. долл США.
На 2022 год определены три направления развития сферы услуг:
Первое - развитие сферы услуг в сельской местности, туризм - в существующих исторических объектах и в горных районах, современных агросервисов, на территориях с высокой урожайностью культур в сельском хозяйстве.
Второе - развитие современных рыночных услуг в средних и крупных городах и районах с населением более 300 тысяч человек.
Третье - развитие высокодоходных услуг в Ташкенте, Самарканде и Намангане, а также других видов услуг в регионах, где расположены образовательные и медицинские учреждения, развитие современных торгово-развлекательных объектов.
По указанным направлениям дано поручение - в 2022 году увеличить объемы торговли и оказания услуг в 1,5 раза.
Розничный бизнес
Узнацбанк – занимает лидирующие позиции на рынке финансовых услуг по развитию розничного бизнеса. В 2021 году банк успешно выполнил поставленные задачи в этом направлении. Узнацбанк предлагает населению более десяти видов привлекательных вкладов. В результате, объем депозитов, по состоянию на 1 января 2022 года, составил 8,5 трлн сумов.
Банк, в целях удовлетворения необходимых нужд населения, предлагает следующие виды продуктов: потребительское кредитование, автокредиты, микрокредиты, овердрафты и образовательные кредиты.
Для предоставления клиентам удобных банковских услуг в густонаселенных районах созданы мини-банки, где выдаются все виды розничных кредитов. У физических лиц есть возможность отслеживать состояние кредитной задолженности, график регулярных платежей, осуществлять выплату основной суммы долга и процентов в режиме онлайн, не посещая банк, через мобильное приложение «Milliy».
Также упрощены процесс выдачи кредитов физическим лицам и оформление документов. В результате, с начала 2021 года, выделено 10 273 потребительских кредита, 5814 автокредитов, 4907 образовательных кредитов, 14 700 овердрафтов и микрозаймов. Всего, свыше 44 тысячам физическим лицам, было выдано розничных кредитов на сумму свыше 1 014,6 млрд сумов.
На сегодня, Узнацбанк активно участвует в программе расширения ипотечного кредитования, так в 2021 году предоставлено 1 450,0 млрд сумов на приобретение жилья.
Стратегия развития
Подводя итоги 2021 года, необходимо отметить, что дальнейшее развитие Банка будет основано на его стратегии. Принятие Указа Президента Республики Узбекистан «О стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020-2025 годы», от 12 мая 2020 года, дало положительный импульс развитию банковской системы нашей страны, реализации процессов трансформации, включающих в себя опыт зарубежных банков и международные тенденции в финансовой сфере.
Для преобразования Узнацбанка в современный коммерческий банк, работающий в соответствии с международными стандартами, и, с целью разработки долгосрочной стратегии своего развития, подписано соглашение с международной консалтинговой компанией «McKinsey & Company», а также реализован проект по разработке стратегии развития Узнацбанка в два этапа.
На первом этапе проведен анализ рынка банковских услуг и перспектив его развития, мировых тенденций, рынка розничных услуг, сегментации клиентов, процесса управления банковскими рисками, системы информационных технологий банка. На втором этапе сформированы стратегические цели банка.
На основе полученных аналитических данных, совместно с международной консалтинговой компанией «McKinsey & Company», разработана долгосрочная Стратегия развития и трансформации Узнацбанка до 2025 года, включающая 32 инициативы и 77 проектов. В целях ее реализации в Банке создан Трансформационный офис.
В результате успешной реализации стратегии планируется увеличение кредитного портфеля банка до 170,0 трлн сумов, чистой прибыли до 3,8 трлн сумов.
Планы на 2022 год
На 2022 год Узнацбанк ставит перед собой важные цели. Планируется увеличение активов Банка до 95,6 трлн сумов, кредитного портфеля до 82,0 трлн сумов.
Кроме того, Узнацбанк, с целью реализации политики активного кредитования ведущих секторов экономики, в 2022 году планирует направить кредитные средства на сумму 22,6 трлн сумов, в общей сложности, на 1596 проектов. Из них, 12,5 трлн сумов - на финансирование инвестиционных проектов, в частности:
- Улучшение общественного транспорта в город Ташкент, путем приобретения пассажирских автобусов;
- Финансирование лизинговых поставок пополнения авиапарка АО «Uzbekistan Airways.
В целях улучшения жилищных условий населения, планируется ввести в эксплуатацию многоквартирных жилых домов, в количестве 81, на 7097 квартир.
Реализация этих проектов позволит создать свыше 35 900 рабочих мест.
В результате успешной реализации намеченных проектов, объем экспорта достигнет 755,0 млн долларов, объем импортозамещающей продукции - 785,0 млн долларов. Ожидаемые поступления в Государственный бюджет составят свыше 3,1 трлн сумов.