Foto: Nobelprize.org
2022-yilgi Nobel mukofoti tibbiyot va fiziologiya yo‘nalishida shved biologi Svante Paaboga topshiriladi. Nobel qo‘mitasi saytida bu yilgi mukofot egalarining nomlari berib borilyapti.
Evolyusion genetika bo‘yicha mutaxassis, 67 yoshli Paabo «inson evolyusiyasi hamda qirilib ketgan gominidlar genomlari sohasidagi kashfiyotlari» uchun mukofotlanadi. Nobel qo‘mitasi saytida ma’lumot berilishicha, olim neandertallarning DNK zanjirini o‘qiy olgan, qolaversa, Oltoydagi Denisov g‘orida topilgan toshga aylangan gominid (Denisov odami) ilgari fanga noma’lum bo‘lganini isbotlagan.
Svante Paabo genetika yordamida gominidlar va qadimgi odamlarni o‘rganuvchi fan — paleogenetika asoschilaridan biri hisoblanadi.

Нобелевскую премию по медицине присудили шведскому биологу Сванте Пэбу
Нобелевская премия в области физиологии и медицины 2022 года присуждена шведскому биологу Сванте Пэбу.
В заявлении Нобелевского комитета Каролинского института Стокгольма отмечается, что 67-летний ученый стал лауреатом премии «за его открытия в области генома вымерших гоминидов и эволюции человека».
Пэбу сделал открытие прежде неизвестного гоминида - Денисовского человека, жившего 30 тыс. лет назад,
Нобелевский комитет также сообщил, что Пэбу секвенировал геном неандертальца, жившего от 200 тыс. до 35 тыс. лет назад.