O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-yanvar kuni videoanjuman shaklida o‘tgan «Hindiston – Markaziy Osiyo» birinchi sammitida ishtirok etdi.
Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi tashabbusi bilan tashkil etilgan tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov ham qatnashdilar.
Yetakchilar mintaqa mamlakatlari va Hindiston o‘rtasidagi an’anaviy yaqin va do‘stona aloqalarni yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar. Xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqining avvalida ushbu uchrashuvning strategik sheriklikni mustahkamlash hamda mintaqaviy hamkorlikning uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan yangi kun tartibini shakllantirishdagi ahamiyatini alohida qayd etdi.
Bunga mamlakat va xalqlarimizni bog‘lab turgan chuqur tarixiy ildizlar ishonchli zamin bo‘lib xizmat qilmoqda. Xususan, ming yillar mobaynida mintaqamiz va Hindiston xalqlari o‘rtasida faol gumanitar almashinuvlar va savdo aloqalari mavjud bo‘lgan, ularning madaniyati, an’analari va ma’naviy qadriyatlari bir-birini boyitib kelgan.
Davlatimiz rahbari «Hindiston – Markaziy Osiyo» formatidagi amaliy hamkorlikni ilgari surishning strategik ustuvor yo‘nalishlarini belgilab, bu borada aniq takliflarni ilgari surdi.
Birinchi ustuvor yo‘nalish sifatida ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida faol hamkorlik qilish, Hindistonning ilg‘or tajribasi, bilim va texnologiyalarini joriy qilish orqali inson kapitalini rivojlantirish belgilab olindi.
Bunga misol tariqasida keyingi yillarda mamlakatimizda hindistonlik hamkorlar bilan birgalikda zamonaviy ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlari tashkil etilgani ko‘rsatib o‘tildi. Ayni paytda, Hindistonning yetakchi tibbiy universitetlarining O‘zbekistondagi filiallari qoshida bunday klinikalar tarmog‘i yanada kengaytiriladi.
Prezidentimiz farmatsevtik preparatlar ishlab chiqarish bo‘yicha investitsiya loyihalarini amalga oshirish, vaksinatsiya to‘g‘risidagi sertifikatlarni o‘zaro tan olishni jadallashtirish, virusolog vrachlar tayyorlash dasturlarini boshlash, an’anaviy tibbiyot usullarini keng joriy qilish tashabbuslarini bildirdi. Ularni ilgari surish maqsadida har yili qo‘shma Sog‘liqni saqlash forumini o‘tkazib borish taklif qilindi.
Yurtimiz ta’lim sohasida Hindistonning uchta yirik oliy ta’lim muassasalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, xalqaro maktablar ochish dasturlari amalga oshirilmoqda, Hindistonning tillarni o‘qitish metodikasi joriy qilinmoqda.
O‘zbekiston yetakchisi yangi universitetlar va professional ta’lim markazlarini ochish, ilmiy va akademik almashinuvlarni yo‘lga qo‘yish, innovatsion ishlanmalar va startaplarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan «yo‘l xaritasi»ni ishlab chiqishni taklif etdi.
Axborot texnologiyalari sohasidagi sheriklikning keng istiqbollari alohida qayd etildi. Raqamlashtirish sohasida jahonning peshqadamlaridan biri hisoblangan Hindiston mamlakatimiz IT tarmog‘i rivojiga katta hissa qo‘shib kelmoqda.
Raqamli, moliyaviy va blokcheyn texnologiyalarini rivojlantirish, kiberxavfsizlik va kadrlar tayyorlash borasida, shu jumladan mavjud platformalar negizida hamkorlik qilishning mintaqaviy dasturini qabul qilish tashabbusi ilgari surildi.
Ikkinchi eng muhim strategik ustuvor yo‘nalish sifatida davlatimiz rahbari iqtisodiy sheriklikni kengaytirishni taklif etdi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash qariyb ikki barobarga ortdi, qo‘shma korxonalar soni 400 taga yetdi. Yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, Andijon viloyatining Gujarat shtati bilan kooperatsiyasi muvaffaqiyatli rivojlanmoqda.
Tadbirkorlar va hududlar darajasidagi bevosita aloqalarni rag‘batlantirish, investitsiyalar va savdo sohasida yangi o‘sish nuqtalarini aniqlash maqsadida «Hindiston – Markaziy Osiyo» ishbilarmonlar kengashi faoliyatiga jadal sur’at bag‘ishlash muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi transport aloqalari samaradorligini oshirish va zamonaviy infratuzilma yaratish masalalarining ustuvor ahamiyatini qayd etdi.
«Quruq» portlar tarmog‘ini rivojlantirish dasturini ishlab chiqish, yuk tashishda chegirma va imtiyozli tariflar taqdim etish, bojxona tartibotlarini soddalashtirish maqsadida transport vazirlarining ko‘p tomonlama uchrashuvlari mexanizmini yo‘lga qo‘yish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Energetik samaradorlik va «yashil» taraqqiyot sohalarida Hindistonning ilg‘or tajribasini va kooperatsiya istiqbollarini o‘rganishga alohida e’tibor qaratildi. Bu boradagi mintaqaviy hamkorlik masalalarini kelgusi yilning sentyabr oyida Orolbo‘yida o‘tkaziladigan xalqaro forumda muhokama qilish taklifi ilgari surildi.
Madaniy-gumanitar soha uchinchi ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etildi. Muzeylararo hamkorlik, ko‘rgazma va anjumanlar tashkil etish, qo‘lyozma fondlarini raqamlashtirish va virtual kutubxona yaratish, umumiy tarixiy-arxeologik merosni tadqiq etishni nazarda tutadigan qo‘shma chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Hindiston bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan mintaqa mamlakatlarida hind madaniyati va kinosi festivallarini o‘tkazish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari Afg‘onistonda saqlanib qolayotgan murakkab vaziyatga alohida to‘xtaldi. Ushbu mamlakatda barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash, gumanitar inqirozning avj olishiga yo‘l qo‘ymaslik, yirik infratuzilma loyihalarini ilgari surishga ko‘maklashish choralarini ko‘rish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi Bosh vazir Narendra Modi va do‘st Hindiston xalqini Respublika kuni va mamlakat mustaqilligining bo‘lajak 75 yilligi bilan tabrikladi.
Boshqa delegatsiyalar rahbarlari ham o‘z nutqlarida sheriklik munosabatlari va mintaqaviy hamkorlikni, eng avvalo, savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar, transport, infratuzilma, sanoat, qishloq xo‘jaligi, madaniyat va turizm sohalarida kengaytirish uchun katta imkoniyatlar borligini qayd etdilar.
Sammit yakunida Markaziy Osiyo davlatlari va Hindiston o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlari va ko‘p qirrali sheriklikni yanada mustahkamlashning muhim masalalariga doir umumiy yondashuvlar bayon qilingan Dehli deklaratsiyasi qabul qilindi.

Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в саммите «Индия – Центральная Азия»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 января принял участие в первом саммите «Индия – Центральная Азия», состоявшемся в формате видеоконференции.
В мероприятии, организованном по инициативе Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов.
Лидеры рассмотрели перспективы дальнейшего укрепления традиционно тесных и дружественных связей, расширения многопланового сотрудничества между странами региона и Индией. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики.
В начале своего выступления Президент Узбекистана особо отметил значимость настоящей встречи в углублении стратегического партнерства и формирования новой повестки дня регионального взаимодействия на долгосрочную перспективу.
Надежной основой для этого выступают глубокие исторические корни, связывающие наши страны и народы. Так, на протяжении тысячелетий велись интенсивные гуманитарные обмены и торговые связи региона с Индией, происходило взаимное обогащение культуры, традиций и духовных ценностей.
Глава нашего государства определил стратегические приоритеты и выдвинул конкретные предложения по продвижению практического сотрудничества в формате «Индия – Центральная Азия».
В качестве первого приоритета обозначено развитие человеческого капитала через активное взаимодействие в области образования и здравоохранения на основе внедрения передового опыта, знаний и технологий Индии.
В качестве примера приведены современные многопрофильные медицинские центры в нашей стране, созданные совместно с индийскими партнерами в последние годы. При этом дальнейшее расширение сети таких клиник будет осуществляться при филиалах ведущих медицинских университетов Индии в Узбекистане.
Президент выступил за реализацию инвестиционных проектов по выпуску фармацевтических препаратов, ускорение взаимного признания сертификатов о вакцинации, запуск программ подготовки врачей-вирусологов, широкое внедрение методов традиционной медицины. В целях продвижения этих инициатив предложено ежегодно проводить совместный Форум здравоохранения.
В сфере образования в нашей стране успешно работают филиалы трех крупных вузов Индии, осуществляются программы создания международных школ, внедряется индийская методика языкового обучения.
Лидер Узбекистана предложил разработать «дорожную карту», ориентированную на открытие новых университетов и центров профессионального образования, налаживание научного и академического обмена, поддержку инновационных разработок и стартапов.
Отдельно отмечены широкие перспективы партнерства в сфере информационных технологий. Будучи одним из глобальных лидеров в области цифровизации, Индия вносит большой вклад в развитие отечественной IT-индустрии.
Выдвинута инициатива о принятии региональной Программы сотрудничества по развитию цифровых инноваций, финтех и блокчейн-технологий, кибербезопасности и подготовке кадров, в том числе на базе действующих платформ.
В качестве второго важнейшего стратегического приоритета глава нашего государства предложил определить углубление экономического партнерства.
За последние годы товарооборот Узбекистана и Индии увеличился почти в два раза, количество совместных предприятий возросло до 400. Реализуются крупные инвестиционные проекты, успешно развивается кооперация Андижанской области со штатом Гуджарат.
В целях стимулирования прямых контактов на уровне бизнеса и регионов, выявления новых точек роста в сфере инвестиций и торговли отмечена важность придания динамики деятельности Делового совета «Индия – Центральная Азия».
Президент Узбекистана подчеркнул приоритетный характер вопросов эффективного транспортного сообщения между странами региона и создания современной инфраструктуры.
Поддержано предложение о запуске механизма многосторонних встреч министров транспорта в целях разработки программы развития сети «сухих» портов, предоставления скидок и льготных тарифов, упрощения таможенных процедур при грузоперевозках.
Важное внимание уделено изучению передового опыта Индии и перспектив кооперации в области энергоэффективности и «зеленого» развития. Предложено обсудить вопросы регионального сотрудничества в этой сфере в ходе Международного форума в сентябре этого года в Приаралье.
Третьим приоритетным направлением названа культурно-гуманитарная сфера. Отмечена необходимость выработки совместной Программы мероприятий, предусматривающей сотрудничество музеев, организацию выставок и конференций, цифровизацию фондов рукописей и создание виртуальной библиотеки, изучение общего историко-археологического наследия.
В год 30-летия установления дипломатических отношений с Индией также предложено провести в странах региона фестивали индийской культуры и кино.
Глава нашего государства отдельно остановился на сохраняющейся сложной ситуации в Афганистане. Подчеркнута важность принятия мер по содействию обеспечению стабильности и безопасности, недопущению усугубления гуманитарного кризиса в этой стране, продвижению крупных инфраструктурных проектов.
В выступлении лидер Узбекистана поздравил Премьер-министра Нарендру Моди и дружественный народ Индии с Днем Республики и предстоящим 75-летием независимости страны.
В своих речах другие главы делегаций также отметили широкие возможности для расширения партнерских отношений и регионального взаимодействия, прежде всего в области торгов%D