Meksikada anomal issiq tufayli 90 kishi halok bo‘ldi
Meksika matbuotiga ko‘ra, Verakrus, Tabasko, Tamaulipas, Nuyevo-Leon va San-Luis Potosi kabi shtatlarda haddan tashqari yuqori harorat ta’siridan halok bo‘lganlar soni ortib bormoqda.
Meksika sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, birgina 29 maydan 5 iyunga qadar anomal issiq ta’siridan 29 kishi halok bo‘lgan. Ikki mingga yaqin odam quyosh urishidan shikoyat qilib, shifoxonalarga murojaat qilgan.
Milliy meteorologiya xizmati yaqin kunlarda mamlakatda haddan tashqari yuqori harorat to‘lqini davom etishini bashorat qilmoqda. Surunkali xastalikka ega insonlar zarurat bo‘lmagan taqdirda kunning ma’lum soatlarida ko‘chaga chiqmasliklari tavsiya etilmoqda.
Meksika Milliy universiteti may oyining so‘nggi 15 kunida mamlakat tarixidagi eng yuqori harorat kuzatilganini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, Meksikaning 14 ta shtatida havo harorati 40 darajadan yuqori bo‘lgan.

В Мексике из-за аномальной жары с начала года скончались 90 человек
Как сообщают мексиканские СМИ, число погибших из-за влияния экстремально высоких температур растет в таких штатах, как Веракрус, Табаско, Тамаулипас, Нуэво-Леон и Сан-Луис-Потоси.
По данным Минздрава Мексики, только с 29 мая по 5 июня из-за последствий аномальной жары скончались 29 человек. Около двух тысячи человек обратились в больницы с жалобами на тепловой удар.
Национальная метеорологическая служба (SMN) прогнозирует, что в ближайшие дни в стране продолжится волна экстремально высоких температур. Лицам с хроническими заболеваниями рекомендуют не выходить на улицу в определенные часы без необходимости.
В Национальном автономном университете Мексики (UNAM) заявили, что в последние 15 дней мая наблюдались самые высокие температуры в истории страны. В 14 штатах Мексики температура воздуха превышает 40 градусов.