Ўзбекистонда импорт қилинган гўшт маҳсулотлари ҚҚСдан озод этилди
Ҳукумат қарори билан Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқариладиган реализация қилиш оборотлари қўшилган қиймат солиғидан озод этиладиган озиқ-овқат маҳсулотлари рўйхатига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг «Ҳуқуқий ахборот» канали хабар бермоқда.
Маълумки, қўшилган қиймат солиғидан озод қилиш бўйича имтиёз Ўзбекистонда ишлаб чиқариладиган айрим турдаги озиқ-овқат маҳсулотларини чакана ва улгуржи реализация қилинганда берилади.
Киритилган ўзгартиришларга мувофиқ, 2019 йил 1 октябргача бўлган муддатда импорт қилинган гўшт (мол, қўй, товуқ), шунингдек тирик ҳайвонлар (қорамол ва парранда) ҳамда уларнинг сўйиш маҳсулотлари ҳам қўшилган қиймат солиғидан озод қилинди.

Импортное мясо освободили от уплаты НДС до 1 октября
Постановлением Правительства внесены изменения и дополнения в Перечень продовольственной продукции, производимой в Республике Узбекистан, оборот по реализации которой освобождается от налога на добавленную стоимость. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Как известно, льготы по освобождению от налога на добавленную стоимость предоставляется при розничной и оптовой реализации определенных видов пищевой продукции, производимой в Узбекистане.
Согласно внесенным изменениям, мясо (говядина, баранина, курица), а также живые животные (скот и птица) и продукты их убоя, импортированные до 1 октября 2019 года освобождены от налога на добавленную стоимость.