Рақамли иқтисодиётни жадал ривожлантиришга ҳисса қўшадиган, замонавий талабларга жавоб берадиган ва ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида илғор технологиялар бўйича билим ва кўникмаларни эгаллаган юқори малакали кадрларни тайёрлаш бугунги куннинг долзарб вазифаларидан бири ҳисобланади.
Жумладан, Андижон вилояти Андижон туманидаги Машинасозлик техникуми негизида “Андижон ахборот технологиялари техникуми” ташкил этилди.
Вилоят маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан 1 млрд. сўм маблағ ажратилиб, АТ-техникумнинг бино ва иншоотлари реконструкция қилинди, ҳудудлари ободонлаштириштирилди, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича амалий ишлар натижасида 150 ўринли ётоқхона ташкил этилиб, қайта жиҳозланди ва фойдаланишга топширилишга тайёр ҳолатга келтирилди, шунингдек, 2 та компютер синф хоналари замонавий кўринишга келтирилиб, 40 та моноблок жамланмаси ва мебеллар билан таъминланди.
Ахборот технологиялари ва коммуникациялари йўналиши бўйича ўрта бўғин мутахассисларни тайёрлаш учун ташкил этилган техникумга 2021/2022 ўқув йилида талабаларни қабул қилиш бўйича 540 та квота ажратилган.

В Андижане открылся первый IT-техникум
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан, а также приказом хокимията Андижанской районе от 10 мая 2021 года №161 в Андижанском тумане на базе машиностроительного техникума был организован Андижанский техникум информационных технологий.
За счет средств местного бюджета был выделен 1 миллиард сумов, были реконструированы здания и и сооружения IT-техникума, завершены работы по благоустройству территорий, с целью укрепления материально-технической базы организовано и полностью переоборудовано здание общежития вместимостью 150 мест и приведено в полную готовность, реконструировано на основе современных требований два компьютерных класса, которые были укомплектованы 40 моноблоками и мебелью.