Энди никоҳ шартномасини масофавий тасдиқлатиш мумкин
Адлия вазирлиги томонидан “Нотариуслар томонидан никоҳ шартномаларини тасдиқлаш тартиби тўғрисида”ги низом давлат рўйхатидан ўтказилди.
Янги тартибга кўра:
Расмийлаштириш шакллари: Никоҳ шартномаси нотариал идора биносида, видеоконференцалоқа орқали ёки мурожаат қилувчиларнинг хоҳишига кўра сайёр тартибда расмийлаштирилиши мумкин.
Мурожаат қилиш: Фуқаролар нотариал идорага шахсан келиб ёки масофавий тарзда My.gov.uz портали ҳамда E-notarius.uz ахборот тизими орқали ариза беришлари мумкин.
Нотариус мажбуриятлари: Шартномани тасдиқлаш жараёнида тарафларнинг никоҳ ёшига етганлиги, никоҳда бор ёки йўқлиги ва илгари бундай шартнома тузилмагани қатъий текширилади.
Имзолаш тартиби: Тўловлар амалга оширилиб, лойиҳа тайёрлангач, тарафлар нотариус ҳузурида шахсан иштирок этиб, ҳужжатни имзолайдилар.
Ушбу янгилик соҳада рақамлаштириш кўламини кенгайтириш ва фуқароларга қулайлик яратишга хизмат қилади, дейилади хабарда.