Ногиронлиги бўлган болалар учун кундузги парвариш хизмати йўлга қўйилади
«Ногиронлиги бўлган болаларга ижтимоий хизмат ва ёрдам кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Президент қарори (ПҚ-41-сон, 03.02.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2025 йил 1 мартдан тажриба-синов тариқасида босқичма-босқич Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Қашқадарё, Самарқанд, Сурхондарё ва Тошкент вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида, 2025 йил 1 октябргача республиканинг қолган ҳудудларида 3 ёшдан 18 ёшгача ногиронлиги бўлган болалар учун давлат-хусусий шериклик асосида кундузги парвариш хизмати йўлга қўйилади.
Бунда ногиронлиги бўлган болалар кундузги парвариш хизматига уларнинг ота-оналари билан «Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари ўртасида тузилган ижтимоий шартнома асосида ҳамда Психологик-тиббий-педагогик комиссия томонидан белгиланган тартибда берилган хулосага мувофиқ қабул қилинади.
2025 йил 1 мартдан кундузги парвариш хизматига оид фаолиятни амалга оширувчи тадбиркорларни қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги тартиби жорий этилади:
• кундузги парвариш хизматидан фойдаланилган бир кун учун 3 ёшдан 7 ёшгача бўлган ҳар бир болага базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 фоизи миқдорида ва 7 ёшдан 18 ёшгача бўлган ҳар бир болага – 27 фоизи миқдорида субсидия ажратилади;
• унда вилоятлар марказлари, Тошкент ва Нукус шаҳарлари учун субсидия миқдори 1,1 кўпайтирувчи коэффициентни қўллаш орқали аниқланади.
Камбағал оилалар реестрига киритилган оилаларнинг ногиронлиги бўлган ҳар бир боласи учун юқорида белгиланган субсидия умумий миқдорининг 30 фоизи миқдорида қўшимча маблағ тўлаб берилади.

В Узбекистане запустят дневную службу ухода за детьми с инвалидностью
«Принято постановление президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы предоставления социальных услуг и помощи детям с инвалидностью». Об этом сообщает пресс-служба Минюста.
Согласно этому документу, с 1 марта текущего года в качестве пилотного проекта поэтапно будет запущена дневная служба ухода на основе государственно-частного партнерства в Республике Каракалпакстан, а также в Андижанской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях, а также в городе Ташкенте.
К 1 октября текущего года эта услуга будет внедрена в остальных регионах страны для детей с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет.
Доступ к дневной службе ухода для детей с инвалидностью будет предоставляться на основании социального договора и заключенного между их родителями и Центрами социальных услуг «Инсон», а также по заключению психолого-медико-педагогической комиссии.
Кроме того, с 1 марта 2025 года вводится следующий порядок поддержки предпринимателей, предоставляющих услуги дневного ухода:
• субсидия за каждый день пользования услугой дневного ухода:
• для детей от 3 до 7 лет – в размере 25% от БРВ;
• для детей от 7 до 18 лет – в размере 27% от БРВ.
При этом для областных центров, а также городов Ташкента и Нукуса применяется повышенный коэффициент 1,1 при расчете субсидии.
Для семей, включенных в реестр малообеспеченных семей, на каждого ребенка с инвалидностью будет дополнительно выплачиваться 30% от общей суммы субсидии.