Нурмат Отабеков хантавирус бўйича ахборот билан чиқди
Шу кунларда ижтимоий тармоқларда дунёнинг айрим мамлакатларида хантавирус инфекцияси тарқалаётгани ҳақида турли хабарлар эълон қилинмоқда. Хўш, у қандай касаллик? Инфекциянинг Ўзбекистонда тарқалиш эҳтимоли борми?
Ушбу саволларга Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Нурмат Отабеков батафсил жавоб берди.
— Аввало шуни айтиш керакки, бугунги кунда мамлакатимизда хантавирус билан боғлиқ эпидемиологик вазият барқарор.
Шу билан бирга, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотига кўра, бу инфекция коронавирус каби тез тарқалиш хусусиятига эга эмас ҳамда мутахассислар фикрича, глобал пандемияни юзага келтирмайди.
Хантавируснинг Ер юзида 20 дан ортиқ тури мавжуд бўлиб, уларнинг фақат айримларигина одамларда хасталик келтириб чиқариши мумкин. Агар ушбу инфекциянинг дунё бўйлаб тарқалиш географиясига эътибор берсак, Осиё ва Европа давлатларида анча кам учрайди. Унинг баъзи турлари, асосан, Аргентина, Чили, Бразилия каби Лотин Америкаси мамлакатларида кузатилади.
Хантавирус кўпинча кемирувчилар орасида учрайдиган вирусли хасталик бўлиб, одамларга кам ҳолларда юқади. Инфекция, одатда, бундай жониворларнинг пешоби, ахлати ёки сўлаги билан ифлосланган нарсалар, чанг ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари орқали инсонга ўтиши мумкин. Айрим ҳолларда зарарланган муҳитда узоқ вақт бўлиш ёки кемирувчилар билан яқин ва мунтазам контактда бўлиш ҳам вирус юқиш хавфини оширади.
Мазкур касаллик кўп ҳолларда тана ҳароратининг кўтарилиши, бош оғриғи, ҳолсизлик, кўнгил айниши, қусиш, мушак ва қорин соҳасида оғриқ каби клиник белгилар билан кечиши мумкин. Унинг оғир шаклида буйрак етишмовчилиги ҳамда юрак-қон томир ва нафас олиш тизими билан боғлиқ хавфли асоратлар кузатилади.
Афсуски, дунёда хантавирусга қарши махсус вакцина ишлаб чиқилмаган. Бунинг учун тегишли даволаш протоколи ҳам мавжуд эмас. Муолажа, асосан, симптоматик, яъни бемордаги белгиларга қараб олиб борилади.
Мамлакатимизда хантавирус билан касалланиш ҳолатлари қайд этилмаган. Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси томонидан вирусологик мониторинг ишлари мунтазам олиб борилмоқда.
Шундай бўлса-да, юртдошларимизга бир нечта профилактик чораларга амал қилишни тавсия этамиз.
Жумладан, шахсий гигиена қоидаларига риоя қилиш, яшаш ва иш жойлари озодалигига эътибор қаратиш, озиқ-овқат маҳсулотларини хавфсиз сақлаш, мева ва сабзавотларни истеъмол қилишдан аввал яхшилаб ювиш, кемирувчилар чиқиндиларини супуришдан аввал намлаб тозалаш, омборхона ва ёпиқ хоналарни мунтазам шамоллатиш лозим.
Мабодо эндемик ҳудудга бориб келган бўлсангиз, бу ҳақда ҳудудингиздаги оилавий поликлиникага хабар беринг.
Эслатиб ўтамиз, бугунги кунда мамлакатимизда эпидемиологик вазиятни барқарор сақлаш ҳамда четдан кириб келиши мумкин бўлган касалликларнинг олдини олиш мақсадида 53 та чегара пунктида доимий назорат йўлга қўйилган.

Случаи заболевания хантавирусом в Узбекистане не зарегистрированы — Нурмат Атабеков
В Узбекистане не зарегистрированы случаи заболевания хантавирусом, эпидемиологическая ситуация остаётся стабильной. Об этом заявил первый заместитель председателя Комитета по санитарно-эпидемиологическому благополучию и общественному здоровью при Министерстве здравоохранения Нурмат Атабеков.
По его словам, Всемирная организация здравоохранения не рассматривает хантавирус как инфекцию, способную вызвать глобальную пандемию.
«Эта инфекция не обладает свойством быстрого распространения, как коронавирус, и, по мнению специалистов, не приведёт к глобальной пандемии», — отметил Нурмат Атабеков.
Он пояснил, что существует более 20 видов хантавируса, однако лишь некоторые из них могут вызывать заболевание у человека. Наиболее часто отдельные виды вируса встречаются в странах Латинской Америки, включая Аргентину, Чили и Бразилию. В Азии и Европе инфекция фиксируется значительно реже.
«Хантавирус — это вирусное заболевание, чаще всего встречающееся среди грызунов, и людям оно передаётся в редких случаях. Инфекция обычно может передаваться человеку через предметы, пыль и продукты питания, загрязнённые мочой, экскрементами или слюной таких животных. В отдельных случаях длительное пребывание в заражённой среде или тесный и регулярный контакт с грызунами также повышает риск заражения вирусом», — сообщил специалист.
Среди возможных симптомов заболевания — повышение температуры, головная боль, слабость, тошнота, рвота, боли в мышцах и животе. В тяжёлых случаях возможны почечная недостаточность, а также осложнения со стороны сердечно-сосудистой и дыхательной систем.
«К сожалению, в мире не разработана специальная вакцина против хантавируса. Соответствующего протокола лечения также не существует. Терапия в основном носит симптоматический характер, то есть проводится в зависимости от проявляющихся у пациента симптомов», — сообщил Нурмат Атабеков.
В комитете рекомендуют соблюдать меры профилактики, включая личную гигиену, безопасное хранение продуктов, регулярное проветривание помещений и осторожность при уборке мест, где могут находиться следы жизнедеятельности грызунов.
В ведомстве напомнили, что в Узбекистане на 53 пограничных пунктах действует постоянный санитарно-эпидемиологический контроль для предотвращения завоза опасных инфекций из-за рубежа.
Вспышка хантавирусной инфекции была зарегистрирована на борту круизного лайнера «Хондиус», который следовал из Аргентины в Кабо-Верде через Атлантический океан.
Всемирная организация здравоохранения сообщила, что на борту судна находились 147 пассажиров и членов экипажа. Начало распространения заболевания произошло в период с 6 по 28 апреля.