Ҳисорак сув омборидан Қарши шаҳригача ичимлик суви тармоғи тортиш мўлжалланмоқда
Сўнгги 8 йилда ажратилган 1,7 триллион сўм ҳисобидан вилоятда марказлашган сув таъминоти 32 фоиздан 61 фоизга чиқди. Лекин, бу республикада энг паст кўрсаткич экани кўрсатиб ўтилди.
Вилоятда сув ва канализацияни яхшилашга бу йил 800 миллиард сўм ажратилган. Мутасаддиларга бунинг ҳисобига 183 километр сув ва канализация тармоғи, 8 та сув иншооти қурилишини якунлаш топширилди.
Қарши шаҳри канализация тизимини яхшилаш ишларини ҳам шу ойда бошлаш шартлиги қайд этилди. Бунга халқаро молия институтидан 60 миллион доллар жалб қилинган.
Қарши шаҳрида сув таъминоти 97 фоиз бўлсада, сув олиб борадиган 110 километрли магистрал қувурнинг ярмидан кўпи эскирган, сув йўқотиш юқори.
«Шу боис, қанчалик қийин бўлмасин, Ҳисорак сув омборидан Қарши шаҳригача ичимлик суви тармоғи тортишимиз керак», — деди Президент.

20 июня на совещании, посвященном приоритетным задачам комплексного развития Кашкадарьинской области, было отмечено, что за последние 8 лет за счет выделенных 1,7 трлн сумов охват централизованным водоснабжением в регионе увеличился с 32 до 61 процента.
Однако это по-прежнему самый низкий показатель среди всех регионов республики.
В этом году на улучшение систем водоснабжения и канализации в области выделено 800 млрд сумов. Ответственным лицам поручено на эти средства завершить строительство 183 км сетей водоснабжения и канализации, а также 8 водных сооружений.
Была также подчеркнута необходимость уже в этом месяце начать работы по модернизации канализационной системы города Карши. На эти цели из международных финансовых институтов привлечено 60 млн долларов.
Несмотря на то, что уровень водоснабжения в Карши составляет 97 процентов, более половины из 110-километровой магистральной трубы изношено, а потери воды высоки.
«Поэтому, насколько бы это ни было трудно, мы должны провести водопровод с водохранилища Хисорак до города Карши», — сказал президент.