«Док-1 Макс, Цинепар Кид, Амбронол» ичган яна ўнга яқин бола 16-шифохонага ётқизилди
Ҳозирда Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази реанимация бўлимида яна 10 нафарга яқин бола шамоллаш асоратлари билан ётибди. Улар фақат «Док-1 Макс» эмас, балки «Цинепар Кид», «Амбронол» каби дориларни ҳам қабул қилган. Бу ҳақда «Газета.uz» хабар берди.
Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази (16-шаҳар шифохонаси) болалар реанимация бўлими бошлиғи Алишер Мустақимов ҳозир 14 бемор реанимация бўлимида даволанётгани, уларнинг 10 нафари шамоллаш асоратлари билан ётганини маълум қилди.
«Ҳозирги пайтда буйракка асорат бераётган респиратор инфекциялар сони бир мунча ошган. Буйрак етишмовчилиги билан ётган касаллар ўзи ҳар доим бўлган. Ҳозир ҳам бор. Айни вақтда ошиб кетди, кўпайди деёлмайман. 10 нафар беморнинг бир неча нафарининг онаси шамоллашга қарши бўлган дориларни ичишганини айтди. Лекин, бу ҳозирча ўз тасдиғини топгани йўқ. Ҳозир битта дорига тақалиб қолишдан йироқдамиз. Чунки, бундай дориларни ичмасдан буйрак касаллиги билан оғриганлар ҳам бор. Бир неча хил дориларни бирга қабул қилган беморлар ҳам бор. Уларнинг биттасини қўллаган беморлар ҳам бор», — дея таъкидлаган шифокор.
Реанимация бўлими бошлиғининг сўзларига кўра, 28 декабрь куни 2 ёшли Жиззах вилоятидан келган бемор вафот этди.
«3−4 кун ичида фақат бир бемор вафот этди, бундан бошқа ҳозирча вафот этганлар бўлмади. Унда шамоллашнинг ўткир респиратор инфекцияси ҳисобига буйрак етишмовчилиги ҳолати юзага келган. У ҳам шу «парацетамол»нинг қайсидир бир турини қабул қилган», — деди у.

В РНЦЭМП госпитализированы около 10 детей, принимавшие «Док-1 Макс», «Цинепар кид» и «Амбронол»
Заведующий детским отделением реаниматологии Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи Алишер Мустакимов сообщил, что в реанимационном отделе по состоянию на 16:00 29 декабря находятся 14 детей, из них 10 — с признаками простуды и почечной недостаточности. Об этом сообщает «Газета.uz».
По его словам, во время сезонных холодов растёт заболеваемость простудой и ОРВИ, которые при несвоевременном лечении могут привести к тяжким последствиям, в том числе к пневмонии и почечной недостаточности.
«На сегодняшний день число респираторных инфекций, которые оказывают негативное воздействие на почки, немного выросло. Пациенты с почечной недостаточностью всегда были. Повреждение почек может быть из-за инфекционных заболеваний или аутоиммунных заболеваний либо могут возникнуть заболевания почек при шоковом состоянии из-за низкого кровообращения. Такие пациенты всегда были. Сейчас тоже есть. Я не могу сказать, что их стало больше», — заявил он.
Алишер Мустакимов не стал называть название лекарств от простуды и кашля, которые принимали госпитализированные пациенты.
«Некоторые из них сказали, что выпили лекарства от простуды. Но я не могу сказать, что это (связь приёма лекарства с возникновение заболевания — ред.) нашло своё подтверждение. Потому что это могут быть побочные эффекты лекарства или же заболевание мог вызвать сам вирус. Есть вероятность вирусного генеза. Это сейчас изучают правоохранительные органы», — сообщил он.
Завотделением РНЦЭМП, отметил, что не хочет связывать заболевание «конкретно с одним лекарством», поскольку есть пациенты с заболеванием почек, которые не принимали препаратов.
«[Из 10 пациентов] есть те, кто принимал препарат с одним наименованием, есть и те, кто принимал сразу три лекарства [от простуды]», — заявил он.
Алишер Мустакимов рекомендовал родителям не покупать самостоятельно лекарства в аптеках, а обращаться к врачу, который должен поставить диагноз, назначить подходящее лечение и лекарство..