Мирзиёев Самарқандда Европа Иттифоқи делегациясини қабул қилди
Шавкат Мирзиёев Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг Самарқанд саммити доирасида Еврокомиссия Раиси ўринбосари Валдис Домбровскис бошчилигидаги Европа Иттифоқи делегациясини қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг ЕИ институтлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигини минтақавий шериклик форматида кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Валдис Домбровскис Мирзиёевга Еврокомиссия Раиси Урсула фон дер Ляйен ва Европа кенгаши Президенти Шарль Мишелнинг саломларини етказди. У шунингдек, мамлакатда амалга оширилаётган демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини билдирди.
Учрашувда ўзаро мулоқотлар ва самарали алмашинувлар фаоллашгани, савдо, инвестиция, «яшил» иқтисодиёт, энергетика, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорлик суръати ошиб бораётгани таъкидланди.
Қайд этилишича, Ўзбекистоннинг ЕИ мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми жорий йил бошидан 65 фоизга ошди. Европанинг етакчи компаниялари ва банк-молия институтлари билан амалга оширилаётган ва истиқболдаги лойиҳалар портфели 20 миллиард евродан зиёдни ташкил қилмоқда.
ЕИ институтлари билан фаол мулоқотни, энг аввало, иқтисодий йўналишда давом эттириш муҳимлиги таъкидланди. Бунда Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни қабул қилиш, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиши, «GSP+» преференциялар тизимида иштирок этиш билан боғлиқ масалалар эътибор марказида турибди.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию Евросоюза
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 мая принял на полях Самаркандского саммита Европейского банка реконструкции и развития делегацию Европейского союза во главе с исполнительным заместителем Председателя Еврокомиссии Валдисом Домбровскисом.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана с институтами ЕС, в том числе в региональном формате.
Валдис Домбровскис передал главе нашего государства искренние приветствия от Председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и Президента Европейского совета Шарля Мишеля. Выражена поддержка осуществляемой программе необратимых демократических преобразований и социально-экономических реформ в Новом Узбекистане.
В ходе встречи с удовлетворением отмечены активизация контактов и продуктивных обменов, нарастающая динамика взаимодействия в области торговли, инвестиций, «зеленой» экономики, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и логистики, а также в культурно-гуманитарной сфере.
Товарооборот Узбекистана со странами ЕС с начала года вырос на 65 процентов. Портфель реализуемых и перспективных проектов с ведущими европейскими компаниями и банковско-финансовыми институтами превышает 20 миллиардов евро.
Была подчеркнута важность продолжения интенсивного диалога с институтами ЕС, прежде всего на экономическом треке. В центре внимания находятся вопросы принятия Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве, вступления нашей страны во Всемирную торговую организацию, участия в преференциальной системе «GSP+».