Миграцияда бўлган 100 минг наманганлик Ўзбекистонда иш билан таъминланади
Президент Шавкат Мирзиёев 26 ноябрь куни Наманган вилоятида инвестиция ва тадбиркорлик муҳитини ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Ўтган ўн ойда вилоятда 681 та лойиҳа бажарилиб, 21 мингта иш ўрни яратилган. 21 триллион сўмликдан зиёд маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 702 миллион долларлик экспорт қилинган. Йил якунигача вилоят иқтисодиёти 8 фоиз ўсиши кутилмоқда.
Энди келгуси йилга марра олиш зарур. Шу боис барча ҳудудларга ишчи гуруҳ юборилиб, тадбиркорларнинг таклифлари ўрганилиб, режалар шакллантирилмоқда.
Наманган вилоятида 527 миллион долларлик 182 та янги лойиҳа имконияти аниқланган. Масалан, Наманган шаҳри «Баркамол авлод» маҳалласидаги кичик саноат зонаси кенгайтирилса, 60 миллион долларлик чарм-пойабзал лойиҳасини жойлаштириш мумкин. Мингбулоқдаги «Наманган» массивида шундай зона ташкил қилинса, 25 миллион долларлик саноат лойиҳаларига шароит бўлади.
Поплик тадбиркор АҚШлик ҳамкорлар билан 80 миллион доллар сармоя киритиб, йилига 1,8 миллион тонна флюорит тошини қайта ишлаш таклифини берган. Натижада 200 та иш ўрни, 70 миллион доллар экспорт имконияти пайдо бўлади. Яна бир корхона 40 миллион доллар инвестиция киритиб, 5 минг гектарда доривор ўсимлик етиштириш, қандолат ишлаб чиқариш ва туризм маскани ташкил қилиш истагини билдирган.
Ушбу тумандаги сизот суви яқин ерларда шоли, ғалла, доривор ва озуқабоп экинлар, Норин туманидаги мелиоратив тик қудуқлар атрофида балиқ етиштириш мумкин. Чоркесар, Заркент ва Испарон ҳудудларида суғориш яхшиланиб, чорвадорларга ер ажратилса, 100 минг бош қорамол ва эчки боқиш имкони бор.
Янгиқўрғонда Қишлоқ хўжалиги техникуми ташкил этилиб, картошкачилик маркази билан дуал таълим йўлга қўйилиши ҳам малакали мутахассислар, ҳам асосий озиқ маҳсулоти тайёрлашга хизмат қилади. Асаларичилик хўжаликлари билан кооперация орқали хонадонларда асалари боқиб, уларни қўшимча даромадли қилса бўлади.
Йиғилишда Наманган вилояти ҳокими шу каби имкониятларни ишга солиш бўйича режаларини тақдимот қилди. Хусусан, 2025 йилда Наманган вилоятига 4 миллиард 200 миллион доллар инвестиция олиб келиш, 34 минг иш ўрни яратиш ва 1 миллиард доллар экспорт қилиш мўлжалланган.
Жорий йил якунида камбағаллик даражасини 8 фоиздан ҳам пасайтириш режлаштирилган. 2025 йилда 78 минг нафар аҳолини камбағалликдан чиқариб, бу кўрсаткични 5,3 фоизга тушириш кўзда тутилган. Шунингдек, чет элда меҳнат миграциясида бўлган 100 мингга яқин кишини юртимизда иш билан таъминлаш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, вилоят иқтисодиётини комплекс ривожлантириш бўйича қарор лойиҳасини киритишга кўрсатма берди. Инвесторларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаб, лойиҳалари учун шароит яратиш, аҳолини тадбиркорликка жалб этиб, бандликни таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.

Планируется трудоустроить в Узбекистане 100 тысяч человек, вернувшихся из трудовой миграции
Президент Шавкат Мирзиёев 26 ноября провел совещание по мерам развития инвестиционного климата и деловой среды, повышения благосостояния населения в Наманганской области.
За прошедшие десять месяцев в области был реализован 681 проект, создана 21 тысяча рабочих мест. Произведена продукция более чем на 21 триллион сумов, из которых экспортировано на 702 миллиона долларов. До конца года ожидается рост экономики региона на 8 процентов.
Теперь необходимо определить цели на следующий год. В связи с этим во все районы направляются рабочие группы, изучаются предложения предпринимателей и формируются планы.
В Наманганской области выявлены возможности для реализации 182 новых проектов на сумму 527 миллионов долларов. Например, если расширить малую промышленную зону в махалле Баркамол авлод города Намангана, можно разместить кожевенно-обувное предприятие стоимостью 60 миллионов долларов. Создание такой зоны на массиве "Наманган" в Мингбулаке создаст условия для реализации промышленных проектов на 25 миллионов долларов.
Предприниматель из Папского района совместно с американскими партнерами предложил инвестировать 80 миллионов долларов и перерабатывать 1,8 миллиона тонн флюоритового камня в год. В результате появится 200 рабочих мест и возможность экспорта на 70 миллионов долларов. Еще одно предприятие выразило желание вложить 40 миллионов долларов в выращивание лекарственных растений на 5 тысячах гектаров, производство кондитерских изделий и организацию туристического центра.
В этом районе на землях, где имеется доступ к грунтовым водам, можно выращивать рис, зерновые, лекарственные и кормовые культуры, а вокруг мелиоративных колодцев в Нарынском районе - разводить рыбу. В Чоркесаре, Заркенте и Испаране при улучшении орошения и выделении земли животноводам появится возможность выращивать 100 тысяч голов крупного рогатого скота и коз.
Организация в Янгикурганском сельскохозяйственном техникуме дуального образования совместно с картофелеводческим центром послужит подготовке как квалифицированных специалистов, так и производству основных продуктов питания. Благодаря кооперации с пчеловодческими хозяйствами можно организовать разведение пчел в домашних хозяйствах и обеспечить дополнительный доход населению.
На совещании хоким Наманганской области представил планы по реализации подобных возможностей. В частности, отмечалось, что в 2025 году в Наманганскую область планируется привлечь 4,2 миллиарда долларов инвестиций, создать 34 тысячи рабочих мест и обеспечить экспорт на 1 миллиард долларов.
Ожидается, что по итогам года уровень бедности в области сократится до почти 8 процентов. В 2025 году планируется снизить этот показатель до 5,3 процента, выведя из бедности 78 тысяч человек. Предусматривается также трудоустроить внутри страны около 100 тысяч человек, вернувшихся из трудовой миграции за рубежом.
Глава государства дал указания по поддержке инициатив предпринимателей, созданию условий для их проектов, включению в инвестиционные программы необходимых средств для развития промышленной инфраструктуры. Подчеркнута важность ускорения реализации проектов в малых промышленных зонах, привлечения населения к предпринимательству и обеспечения занятости.