Ўзбек ва жаҳон адабиёти таржимаси бўйича таржимонлар гуруҳи ташкил этилади
Айни дақиқаларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида «Жаҳон адабиёти дурдоналари: ўзбек тилига таржима қилиш ва чоп этишдаги ютуқлар, муаммолар ва истиқболдаги режалар» мавзусида матбуот анжумани ўтказилмоқда.
«Xabar.uz» мухбирининг маълум қилишича, Тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раиси, Ўзбекистон Халқ шоири Сирожиддин Саййид таржимонлар гуруҳи шакллантирилганини маълум қилган.
Уюшма раисининг сўзларига кўра, марказда жаҳон ва қардош тиллардан ўзбек тилига, ўзбек тилидан жаҳон ва қардош тилларига таржима қилиш билан шуғулланадиган таржимонлар гуруҳи ташкил этилмоқда.
Тадбирда таржимонлар меҳнатига муносиб ҳақ тўлаш, шунингдек, таржима ишлари учун олдиндан қисман тўловлар тартиби, бу борада қонунчилик талабларига риоя этилиши каби масалалар муҳокама этилмоқда.

Сирожиддин Саййид: При Союзе писателей будет создан общественный Центр переводов и продвижений
При Союзе писателей будет создан общественный “Центр переводов и продвижения”. Об этом заявил председатель Союза писателей Сирожиддин Саййид на пресс-конференции “Жемчужины мировой литературы: достижения, проблемы и перспективы в области их перевода и публикации на узбекском языке”, которая проходит в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.
В Центре будут работать высококвалифицированные и опытные переводчики, имеющие богатый опыт перевода с иностранного языка на узбекский, а также с узбекского на иностранные языки.
По рекомендации специальной комиссии при Союзе писателей Узбекистана планируется систематизировать и активизировать переводческую деятельность. В частности, в марте текущего года должны быть утверждены структура, планы и график работы “Центра переводов и продвижения”.