Ўзбекистон илк бор Кипрга элчи тайинлади
Ўзбекистоннинг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Абат Файзуллаев (қароргоҳи Рим шаҳрида жойлашган) Кипр президенти Никос Христодулидисга ишонч ёрлиқларини топширди.
Кипр Республикаси етакчиси хорижий дипломатлардан ишонч ёрлиқларини қабул қилиш маросимидаги нутқида янги элчиларни самимий қутлаб, уларга ўз вазифаларни амалга оширишда муваффақиятлар тилади, шунингдек, икки ва кўп томонлама муносабатларни ривожлантиришда муносиб ҳисса қўшишига умид билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ва Кипр ўртасидаги дипломатик муносабатлар 1997 йил 30 майда ўрнатилган.
Абат Файзуллаев Кипрга тайинланган Ўзбекистоннинг биринчи элчиси бўлди. У 2023 йил октябрь ойида Ўзбекистоннинг Италиядаги элчиси лавозимига тайинланган эди.

Узбекистан впервые аккредитовал посла на Кипре
Посол Узбекистана с резиденцией в Риме Абат Файзуллаев 19 декабря вручил верительные грамоты президенту Республики Кипр Никосу Христодулидису, сообщает ИА «Дунё».
На церемонии принятия грамот от послов кипрский лидер приветствовал дипломатов, пожелав им успехов в выполнении своей миссии, а также выразил надежду, что они внесут значительный вклад в развитие двусторонних и многосторонних отношений.
Никос Христодулидис подчеркнул, что его страна придает большое значение отношениям с Узбекистаном, в том числе в рамках Европейского союза.
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Кипром были установлены 30 мая 1997 года. Абат Файзуллаев, назначенный послом в Италии в октябре 2023 года, стал первым послом Узбекистана, аккредитованным в Республике Кипр.